جنین در چه شرایطی ارث می برد؟

به گزارش وبلاگ گربه، یکی از شرایط تحقق ارث، وجود وارث برای شخص متوفی است. بنابراین، برای اینکه شخصی وارث باشد و بتواند ارث ببرد، باید در زمان مرگ متوفی وجود داشته باشد.

جنین در چه شرایطی ارث می برد؟

شاید به ذهنتان برسد که جنینی که هنوز متولد نشده است هیچ ارثی از ماترک متوفی نخواهد برد ولی این کاملا اشتباه است. در این نوشتار از وبلاگ گربه به بررسی ارث بردن جنین و شرایط آن می پردازیم.

شرایط ارث بردن جنین:

قانون مدنی مقرر می دارد: شرط وراثت، زنده بودن در حین فوت مورث است و اگر جنینی باشد در صورتی ارث می برد که نطفه او حین فوت مورث منعقد بوده و زنده هم متولد شود، اگرچه فورا پس از تولد بمیرد. برای اینکه جنین ارث ببرد باید دو شرط وجود داشته باشد:

  • نطفه در زمان فوت متوفی منعقد شده باشد: چنانچه نطفه جنین پس از فوت مورث منعقد شود، حمل از ارث محروم خواهد بود. این موضوع در مورد تلقیح مصنوعی هم صدق می کند؛ یعنی اگر نطفه پدر که در زمان حیات او گرفته شده است تا زمان فوت او نگهداری شود و پس از فوت او به همسرش تلقیح شود، به دلیل اینکه نطفه جنین پس از فوت پدر منعقد شده، جنین از ارث محروم خواهد بود.
  • حمل زنده متولد شود: اگر جنین مرده به دنیا بیاید از ارث محروم خواهد بود. حیات جنین پس از تولد، حتی در یک لحظه، برای ارث بردن او کافی است، هرچند پس از تولد فورا بمیرد یا معمولا استعداد بقا نداشته باشد؛ مانند طفلی که ریه ناقص دارد و از نظر پزشکی مرگ او در یک مدت کوتاه مسلم است که در این صورت، سهم الارث طفل پس از فوتش به وراثی که زمان فوت او وجود داشته اند، می رسد.

چگونه سهم الارث جنین تقسیم خواهد شد؟

اگر جنینی که قابلیت ارث بردن را دارد، یعنی دارای دو شرط بالا باشد، مانع ارث تمام یا بعضی از خویشاندان خود شود، تقسیم ارث انجام نمی شود تا او متولد شود. به طور مثال، چنانچه متوفی دارای یک خواهر و یک برادر باشد، اموال متوفی تا زمانی که شرایط حمل به جهت زنده متولد شدن یا نشدن و دختر یا پسر بودن تعیین نشود، بین خواهر و برادر متوفی تقسیم نخواهد شد؛ زیرا چنانچه حمل زنده متولد شود اصلا نوبت به ارث دریافت خواهر و برادر متوفی نمی رسد. به همین جهت گفته می شود اگر حمل مانع ارث بردن دیگر خویشان متوفی باشد تا قبل روشن شدن شرایط او تقسیم ارث بین خویشان صورت نخواهد گرفت، اما اگر حمل مانع ارث بردن هیچ یک از خویشاوندان متوفی نباشد و آن ها بخواهند قبل از تولد حمل، ترکه را بین خود تقسیم کنند، باید برای حمل، سهمی به اندازه سهم دو پسر کنار بگذارند و بقیه را بین وراث تقسیم کنند تا شرایط حمل تعیین شود؛ حال اگر حمل مرده متولد شود، سهم کنار گذاشته شده برای او، مجددا بین وراث تقسیم می شود.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر ارث زن در ازدواج موقت را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "جنین در چه شرایطی ارث می برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنین در چه شرایطی ارث می برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید