خبرنگاران عید فطر؛ جشن بندگی و بازگشت به فطرت الهی

به گزارش وبلاگ گربه، تهران- خبرنگاران- عید سعید فطر جشن بندگی و هنگامه ای متعالی برای مومنانی است که با درک حقیقت ماه ضیافت به فطرت الهی خویش بازگشتند؛ بندگانی شایسته که در نبرد با هواهای نفسانی، پیروز و در عید طهارت به دور از هر گونه گناه و پلیدی در پیشگاه خالق خویش حاضر شدند و زنگار گناه را از قلب هایشان زدودند.

خبرنگاران عید فطر؛ جشن بندگی و بازگشت به فطرت الهی

نخستین روز ماه شوال در فرهنگ اسلامی به عنوان عید فطر و جشن بازگشت به فطرت شناخته می گردد. مسلمان در طول یک ماه روزه داری و ارتباط نزدیک با خدای متعال و استغفار از گناهان به تصفیه روح و جان خویش همت گماشته و از تمام آلودگی های ظاهری و باطنی که بر خلاف فطرت آنهاست، خود را پاک کرده و به فطرت واقعی خود بر می گردند. امام علی(ع) در اینباره می فرماید: این عید کسی است که خدا روزه اش را پذیرفته و نماز او را ستوده است و هر روز که خدا نافرمانی نگردد، آن روز عید است.

در روز عید فطر، گویی آدمی از نو متولد می گردد. روزه داران در خاتمه یک ماه عبادت و بندگی با ضیافت الهی وداع می نمایند و در جوار رحمت حق به سعادت ابدی و جاودان می رسند و پاداش صبر و اطاعت خویش را از خالق بی همتا می گیرند. شیخ مفید می نویسد: اینکه روز اول ماه شوال عید اهل ایمان قرار داده شده است، به خاطر این است که آنان برای قبولی اعمالشان در ماه رمضان خوشحالند و از اینکه خداوند متعال گناهانشان را بخشیده و بر عیب های آنان پرده کشیده و مژده و بشارت از طرف خداوند رسیده است که ثواب های بسکمک برای روزه داران عطا خواهد نمود و از اینکه مؤمنین در اثر کوشش های شب و روز ماه مبارک رمضان چند مرحله به قرب الهی نزدیک شده اند، حالت سرور و نشاط دارند.

مراتب روزه داران در عید فطر

استقبال مسلمانان از روز عید فطر یکنواخت و مساوی نیست زیرا هر مومنی نسبت به معرفت و ایمان خود به این عید عظیم و با عظمت می نگرد و از آن بهره می گیرد. زمینه ها، مراتب ایمان و عوامل دیگری در نگرش و انگیزه افراد دخالت دارد. در واقع عالی ترین مرتبه استقبال نمایندگان از عید فطر از آن روزه داران عارفی است که لذت ندای خدای جل جلاله، رنج گرسنگی و تشنگی و شب زنده داری را از یاد آنان برده و با شوق و شکر بلکه با وجد و سکر آن را پیشواز کرده در سرعت سیر و سلوک و پیشروی به سوی خیر، جدیت به خرج داده و از عمق جان به ندای رب لبیک گفته اند.

ابعاد مالی و اجتماعی عید فطر

درباره ابعاد مالی و اجتماعی عید فطر می توان به پرداخت زکات فطره به عنوان عاملی ارزشمند برای فقرزدایی، توسعه مالی و حل مسائل اجتماعی در جامعه اسلامی اشاره نمود. افزون بر اینکه در کنار کمک به مستمندان موارد مصرف دیگری نیز برای زکات فطره در اسلام منظور شده که از جمله آن ها احیای روحیه همکمک و تعاون، رسیدگی به وضع بهداشتی، درمانی و فرهنگی مسلمانان است. با پرداخت زکات ارتباط انسان با همنوعان خویش مستحکم تر می گردد و در واقع اهل یقین زمینه رشد و هدایتی را که در ماه رمضان پیدا کرده است، تکمیل می نماید. باید دانست عید فطر روز خیرات عمومی برای مسلمانان به شمار می رود. همچنین با این بودجه می توان باورهای دینی و اعتقادات مسلمانان را تقویت و افرادی را که در معرض شبهات و وسوسه های دشمنان قرار دارند، کمک کرد.

گذشته از اینها، پرداخت زکات فطره که با نیت عبادت و تقرب به خدای متعال انجام می گردد، نوعی بهره گیری از مادیات برای رسیدن به معنویات است. خدای متعال می فرماید: همانا رستگار شد کسی که با پرداخت زکات، خود را تزکیه نمود و آنکه نام پروردگارش را یاد کرده و سپس نماز خواند.

تعظیم شعائر اسلامی

تعظیم شعائر الهی یکی دیگر از ویژگی های عید سعید فطر است. شعار تکبیر، تهلیل، تحمید و تقدیس از جمله اعمالی به شمار می رود که به روز عید جلوه خاصی می بخشد. پروردگار متعال می فرماید: هر کس شعائر الهی را عظیم دارد، این کار نشانه تقوای دل هاست. مسلمان مومن باید از راه های مختلف ندای حیاتبخش توحید را به گوش جهانیان برساند، که یکی از آن راه ها بیان شعارهای مذهبی است . رسول خدا (ص) می فرماید: عیدهای فطر و قربان را با شعارهای لا اله الا الله و الله اکبر و الحمدلله و سبحان الله زینت دهید.

وحدت مسلمانان در عید فطر

اجتماع روز عید فطر می تواند در پیوند و همدلی مسلمانان نقش آفرین باشد. آنان در گردهمایی روز عید فطر و قرار دریافت در کنار هم، از نظرات، مسائل و گرفتاری های همدیگر مطلع می شوند. در این روز کینه ها تبدیل به دوستی و همدلی می گردد و مؤمنان در یک صف واحد احساس اتحاد و نزدیکی بیشتری به همدیگر می نمایند. عید فطر همچنین حکایت از پیوند معنوی انسان با خدای خویش دارد و از طرف دیگر حکایت گر ارتباط وی با هم کیشان خود است. خطبه های نماز عید فطر، بهترین درس های معنوی را به نمازگزاران می آموزد و آنان را به وحدت و یکرنگی دعوت می نماید. این نماز در واقع فراخوانی برای درک و گسترش فضیلت های اسلامی است که مسلمانان با علاقه ای فراوان در آن شرکت می نمایند و از تعالیم آسمانی اش بهره مند می شوند. امام سجاد (ع) روز عید فطر را روز جشن و شادی و اجتماع و همکمک مسلمانان نسبت به یکدیگر می داند و می فرماید: پروردگارا! ما به سوی تو برمی گردیم در روز عید فطرمان که آن را برای اهل ایمان روز عید و شادی و برای اهل ملت خودت روز اجتماع و همکمک قرار دادی.

عید فطر و حرکت های سیاسی

در طول تاریخ، اجتماع روز عید فطر آنچنان مهم و تحول آفرین بوده که رهبران سیاسی نیز از آن بهره گرفته اند. در این میان حرکت معنوی، اجتماعی و سیاسی امام رضا (ع) برای نماز عید اهمیت خاصی در تاریخ اسلام دارد. این حماسه جاویدان نشان می دهد که اگر پیشوایان معصوم (ع) و عظیمان دین و در جوامع مسلمان فرصت می یافتند و می توانستند از مناسبت های عید فطر و قربان بهره برداری نمایند، چه نتایج پرباری برای مسلمانان داشت. توجه به حکومت جهانی ظلم ستیز و عدالت گستر از مهمترین مسایل مربوط به عید عظیم فطر است و مسلمانان در سراسر جهان باید به این نقطه برسند که با اتحاد و یکپارچگی برای تحقق آرمان مقدس اسلام دست استکبارستیزان را از تصرف کشورهای مسلمان قطع نمایند و اقتدار اسلام را به رخ جهانیان بکشانند. عید سعید فطر با دمیدن روح امید نشان می دهد، اسلام این توانایی و شایستگی را دارد که مسائل مسلمانان را چاره جویی کند و شالوده جامعه ای یکپارچه را پی ریزد و این مهم با کوشش مستمر قابل دستیابی است. مسلمانان باید با مراقبت و حراست از آثار معنوی ماه رمضان به نهادینه کردن فضایل آن بپردازند تا در زندگی روزمره خویش با اراده ای محکم و راسخ در مقابل آسیب ها ایستادگی نمایند.

پی نوشت ها:

1) نهج البلاغه، حکمت 428

2) امالی شیخ صدوق، ص 100

3) مسار الشیعة، ص 30

4) برگرفته از المراقبات، ص 334

5) تفسیر المیزان، ذیل آیه 14 سوره اعلی

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران عید فطر؛ جشن بندگی و بازگشت به فطرت الهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عید فطر؛ جشن بندگی و بازگشت به فطرت الهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید