دلایل کمردرد صبحگاهی و درمان آن

به گزارش وبلاگ گربه، اغلب بیدار شدن با کمردرد می تواند نشان دهنده وجود مسئله ای در شرایط خواب شخص، نوع بالش و تشک باشد. با این وجود، کمردرد صبحگاهی می تواند نشانه بیماری نیز باشد.

دلایل کمردرد صبحگاهی و درمان آن

به گزارش وبلاگ گربه به نقل از تبیان، بیدار شدن همراه با تجربه درد کمر، ممکن است باعث کند شدن فعالیت روزانه افراد شود. معین علت درد می تواند یاری کند تا روش هایی برای مدیریت این مشکل و بیدار شدن بدون درد را بیابند. در این مقاله، برخی از دلایل احتمالی بیدار شدن همراه با کمردرد و گزینه های درمانی آن ها را شرح می دهیم. همچنین از زمان مراجعه به پزشک هم صحبت خواهیم کرد:

دلایل احتمالی بیدار شدن با کمردرد

1- بیماری دژنراتیو دیسک

هرچه سن فرد بالاتر باشد، سایش و پارگی طبیعی دیسک ها در نخاع می تواند منجر به تنگ شدن کانال ستون فقرات کمری شود. پزشکان به این شرایط آرتریت نخاعی یا بیماری دژنراتیو دیسک می گویند.

بیماری دژنراتیو دیسک می تواند اعصاب نخاعی را فشرده سازد، در نتیجه باعث درد، سفتی و کاهش تحرک می شود که به طور معمول کمر یا گردن را تحت تأثیر قرار می دهد. درد ممکن است از خفیف تا بسیار شدید باشد و محتمل است به سایر نقاط بدن هم سرایت کند. ممکن است علائم صبح ها بدتر شود و حتی در فرآیند خواب اختلال ایجاد کند.

علائم دیگر بیماری دیسک دژنراتیو می تواند شامل موارد زیر باشد:

· ضعف عضلات پا یا افتادگی پا

· بی حسی و سوزن سوزن شدن در بازوها و پاها

· دردی که ممکن است با نشستن، بلند کردن یا خم شدن بدتر شود

· دردی که با راه رفتن، حرکت یا تغییر شرایط بهبود می یابد

افزایش وزن و استرس های روانی، از دلایل کمردرد

  • درمان

گزینه های درمانی برای بیماری دژنراتیو دیسک شامل موارد زیر است:

· داروهای ضد درد بدون نسخه (OTC) برای کاهش درد، مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن

· استفاده از کمپرس سرد یا گرم

· استفاده از کمربند مخصوص

· فیزیوتراپی

· امتحان درمان های جایگزین، مانند طب سوزنی یا کایروپراکتیک درمانی

اگر علائم فرد شدید باشد، پزشک ممکن است روش های جراحی مانند تعویض دیسک یا فیوژن نخاعی را توصیه کند.

2- فیبرومیالژیا

کمردرد صبحگاهی و سفتی علائمی هستند که افراد مبتلا به فیبرومیالژیا معمولا تجربه می نمایند. فیبرومیالژیا نوعی اختلال مزمن است که می تواند باعث ایجاد درد و حساسیت در بسیاری از نقاط مختلف بدن شود.

علائم دیگر فیبرومیالژیا می تواند شامل موارد زیر باشد:

· خستگی

· مسائل خواب

· مسائل حافظه و تمرکز، که گاهی اوقات به عنوان فیبرو مِه نامیده می شود

· سندرم روده تحریک پذیر

· سردرد

· بی حسی و سوزن سوزن شدن در بازوها و پاها

  • درمان

درمان فیبرومیالژیا به علائم شخص بستگی دار، اما به طور معمول شامل موارد زیر می باشد:

· مسکن ها

· داروهای ضدالتهاب

· تغییر در شیوه زندگی، مانند ورزش منظم، خوب غذا خوردن و سازگار کردن محل کار در صورت لزوم

· درمان های مکمل، که ممکن است شامل ماساژ درمانی، طب سوزنی، و درمان های کایروپراکتیک باشد.

برخی از کارهایی که افراد مبتلا به فیبرومیالژیا برای کاهش کمردرد صبحگاهی می توانند انجام دهند شامل موارد زیر است:

· انجام حرکات کششی قبل از خارج شدن از رختخواب، مانند کشیدن زانوها به سمت قفسه سینه یا رسیدن بازوها به هم در جلوی بدن.

· دوش دریافت بلافاصله پس از برخاستن از رختخواب برای یاری به گردش خون و آزاد شدن عضلات تنگ.

· اطمینان از این که دمای اتاق خواب مناسب و راحت است.

· استفاده از بالش برای قرار دادن بدن به شکلی که فشار کمر را به حداقل برساند.

3- بلند شدن نادرست از رختخواب

چگونگی خارج شدن فرد از رختخواب می تواند برای جلوگیری از دردهای زودهنگام صبح بسیار مهم باشد. حتی اگر فرد به خوبی استراحت کند، خیلی سریع بلند شدن یا خم شدن خیلی زیاد به هنگام بیرون آمدن از رختخواب، می تواند موجب درد کمر شود.

برای کاهش خطر کمردرد و سفتی صبحگاهی:

· ابتدا به آرامی به سمت لبه تخت حرکت کنید.

· از بازوهایتان به عنوان اهرم بهره ببرید، با پاهای آویزان از قسمت لبه تخت، به حالت نشسته قرار بگیرید.

· پس از چند ثانیه، پاها را به آرامی روی زمین قرار دهید و بایستید.

چگونگی خارج شدن فرد از رختخواب می تواند برای جلوگیری از دردهای زودهنگام صبح بسیار مهم باشد. حتی اگر فرد به خوبی استراحت کند، خیلی سریع بلند شدن یا خم شدن خیلی زیاد به هنگام بیرون آمدن از رختخواب، می تواند موجب درد کمر شود

4- ورزش زیاد قبل از خواب

ورزش منظم می تواند به تقویت عضلات کمر و کاهش درد کمر یاری کند، اما زیاده روی در ورزش می تواند منجر به کمردرد و سفتی صبحگاهی شود.

بسیار مهم است که در طول و بعد از هرگونه فعالیت بدنی شدید مانند تمرین در باشگاه یا بازی در زمین ورزشی به شرایط خود توجه کنید. گرم کردن و سپس سرد کردن مناسب همچنین می تواند در کاهش درد کمر و سفتی عضلات در روز بعد یاری کند.

برای کمردرد ناشی از ورزش، استفاده از کمپرس گرم یا سرد در ناحیه آسیب دیده و مصرف داروهای ضدالتهابی بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می تواند به کاهش ناراحتی یاری کند.

5- خوابیدن در شرایط نادرست

اگر هر روز صبح احساس کمردرد می کنید، احتمالا شرایط خوابیدنتان نامناسب است. موقعیت های نادرست خواب می تواند به ستون فقرات فشار وارد کند که باعث می شود منحنی طبیعی آن صاف شود.

این شرایط همچنین می تواند باعث درد کمر و فشار ناراحت نماینده بر روی مفاصل شما شود. اگر مرتباً روی معده خود می خوابید، ممکن است مرتباً درد کمر را تجربه کنید.

برای بهتر خوابیدن و سلامت ستون فقرات، شرایط خواب خود را تغییر دهید. پزشکان توصیه می نمایند که به پهلو بخوابید و یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید. اگر خوابیدن روی معده تنها موقعیت راحت برای شماست، یک بالش در زیر لگن یا زیر شکم خود، برای پشتیبانی، قرار دهید. این به شما یاری می نماید تا فشار کمر را کاهش دهید.

6- تشک نامناسب

اگر دلیل کمردرد شما، شرایط نامناسب خواب نیست، می توان تشک را دلیل این مشکل دانست. تعویض تشک های قدیمی و خرید تشک جدید می تواند خواب شما را به شدت بهبود بخشد.

طبق یک مطالعه در سال 2009، تعویض تشک هایی با بیش از نه سال عمر، می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد، ناراحتی های کمر را کاهش داده و علائم استرس را کم کند.

7- بارداری

کمردرد در دوران بارداری بسیار شایع است. ممکن است برخی از خانم ها این درد را از اوایل هفته هشتم بارداری خود تجربه نمایند، اما به احتمال زیاد بین ماه های پنجم و هفتم به مشکل تبدیل می شود.

بارداری می تواند باعث فشار در عضلات کمر شود. پس از مدت طولانی خوابیدن، این کمردرد صبحگاهی می تواند بدتر شده و باعث سفتی طولانی مدت و سخت شدن عضلات شود.

برای کاهش درد و ناراحتی، سعی کنید به جای فشار آوردن به کمر، از پاهایتان برای بلند شدن بهره ببرید. اگر درد شما ادامه دارد، یک کمپرس گرم ممکن است به کاهش ناراحتی یاری کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر با وجود انجام اقدامات و مراقبت های لازم، بهبودی حاصل نشد، باید موضوع را با پزشک در میان بگذارید. درمان سریع دردهای شدید که منجر به اختلال در کارهای روزانه می شود، بسیار مهم است.

در صورت بروز کمردرد به همراه هر یک از علائم زیر، فرد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند:

· مسائل روده یا مثانه

· از دست دادن احساس یا ضعف در بازوها یا پاها

· تنگی نفس

پزشک به طور معمول تاریخچه و علائم پزشکی فرد را آنالیز نموده و معاینه فیزیکی را انجام می دهد. برخی اوقات ممکن است آنالیز راهنمایی عصبی یا آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن برای شناسایی علت اصلی نیز توصیه شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "دلایل کمردرد صبحگاهی و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل کمردرد صبحگاهی و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید