کاری کنید نه سیخ بسوزد نه کباب!

به گزارش وبلاگ گربه، رابطه میان گالری ها و هنرمندان جوان موضوع جدیدی نیست؛ بحث اهمیت فروش آثار و در عین حال حمایت از هنرمندان جوان سال هاست یکی از اصلی ترین چالش های جامعه هنرهای تجسمی کشور محسوب می گردد. اگرچه هنوز هم راهکار چندان مشخصی در این زمینه ارائه نشده است.

کاری کنید نه سیخ بسوزد نه کباب!

مدت هاست که برخی از هنرمندان جوان گله می نمایند که برخی گالری ها نه تنها در برگزاری نمایشگاه از آنها حمایت نمی نمایند، بلکه حتی پاسخ ایمیل ها و درخواست هایشان نیز داده نمی گردد. در این میان برخی از گالری ها برای حل این مشکل برخلاف قانون، برای برگزاری نمایشگاه هایی که امکان فروش کمتری دارند، هزینه برگزاری یا همان ورودی می گیرند.

این رویکرد نیز اغلب اینگونه توجیه می گردد که با توجه به هزینه های برگزاری نمایشگاه ، مخارج گالری یا باید به وسیله درصد فروش آثار تامین گردد یا اینکه از هنرمندانی که آثارشان فروش چندانی ندارد، هزینه برگزاری گرفت.

در این میان با توجه به اینکه حمایت از هنرمندان جوان لزوما وظیفه گالری ها نیست، به نظر می رسد که باید علاوه بر لزوم توجه نهادهای دولتی به شناسایی، معرفی و هنرمندان جوان، باید راهکار اصلاح شده دیگری برای تعامل میان گالری ها و هنرمندان جوان در نظر گرفت که دیگر به قول معروف نه سیخ بسوزد و نه کباب!

به همین دلیل خبرنگار وبلاگ گربه در گفت وگو با برخی از مدیران گالری ها نظر آنها را در این زمینه جویا شده است.

می خواهی هنرمند بمانی ورودی بده!

سیدعلی مزارعی، مدیر گالری شلمان بر این باور است که چون طبق قانون، گالری داران برای برگزاری نمایشگاه حق ندارند از هنرمندان ورودی بگیرند و باید از فروش آثار درصد فروش بردارند، طبیعتا تمایلی به برگزاری نمایشگاه آثار هنرمندان جوان ندارندچون گالری ها حق دریافت ورودی ندارند و باید از فروش آثار درصد فروش بردارند، تمایلی به برگزاری نمایشگاه هنرمندان جوان ندارند. این مدیر گالری همچنین مطرح نمود که البته با این وجود هم اکنون برخی گالری ها از هنرمندان جوان ورودی می گیرند.

این مدیر گالری یادآور شد که البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که برگزاری یک نمایشگاه با امکانات معمولی تقریباً تا دو میلیون برای گالری هزینه دارد؛ بنابراین مدیران گالری یا ترجیح می دهند با هنرمندانی کار نمایند که احتمال فروش آثارشان بیشتر است یا اینکه برای برگزاری نمایشگاه هایی که احتمال می دهند فروش کمتری دارد، از هنرمند ورودی می گیرند تا از این طریق هزینه ای که صرف نموده اند را جبران نمایند.

مزارعی تاکید نمود: در این میان باید به این نکته توجه کرد که شاید مقصر اصلی این موضوع مدیران گالری ها و هنرمندان جوان نباشند، بلکه انجمن صنفی گالری داران و مسئولان ذی ربط در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در قوانین موجود تغییراتی را ایجاد نمایند. قانون ارشاد و انجمن صنفی می گوید از هنرمندان ورودی نگیرید و از روی آثار فروخته شده درصد فروش بردارید؛ این در حالی است که اینگونه در حق هنرمندان جوان اجحاف می گردد.

حیف است از جوانان حمایت نکنیم

همچنین لی لی گلستان، مدیر گالری گلستان معتقد است که متاسفانه روحیه حمایت از جوانان در میان مدیران گالری ها کم است و بیشتر دلشان می خواهد آثار هنرمندان معروف را به نمایش بگذارند تا فروش بهتری داشته باشند.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که چقدر روحیه حمایت از هنرمندان جوان در میان گالری داران وجود دارد، اظهار داشت: متاسفانه روحیه حمایت از جوانان در میان مدیران گالری ها کم است و بیشتر دلشان می خواهد آثار هنرمندان معروف را به نمایش بگذارند تا فروش بهتری داشته باشندروحیه حمایت از جوانان در میان مدیران گالری ها کم است و بیشتر دلشان می خواهد آثار هنرمندان معروف را به نمایش بگذارند . با این وجود ما در گالری گلستان از همان ابتدا بیانیه ای صادر کردیم که حامی جوانان هستیم، استعدادهای جوان را کشف خواهیم کرد و فقط به آدم های معروف بسنده نمی کنیم و این کار را هم انجام دادیم. الان اگر بخواهیم 30 نقاش معروف جوان نام ببریم، حتما 25 نفر از آنها در گالری گلستان نمایشگاه داشته اند.

گلستان اظهار کرد: درست است که چرخ گالری باید از درآمد خودش بچرخد، ولی من که از جوانان حمایت می کنم هم چرخ گالری ام می چرخد؛ به این خاطر که سعی می کنم آثار جوانان را هم با دعوت از مجموعه داران بفروشم و در میان آنها هم از یک هنرمند معروف نمایشگاه می گذارم که بیشتر بفروشم. در مجموع فکر می کنم حیف است که جوانان را معرفی نکنیم، برخی از این هنرمندان می گویند که برخی گالری ها حتی جواب درخواست آنها را هم نداده اند.

گالری هایی که دیوارشان را اجاره می دهند!

رزیتا شرف دنیا، مدیر گالری طراحان آزاد نیز بر این باور است که گالری که دیوارش را اجاره می دهد در واقع به پیروزیت و معرفی هنرمند توجهی ندارد و بیشتر برای دریافت هزینه این کار را انجام می دهد که اسم آن را هم گالری نمی توان گذاشت.

او اظهار کرد که طور کلی نمی توان هنرمندان جوان را در مقابل میزان فروش آثار قرار داد، چرا که مولفه های دیگری نیز در فروش معین نماینده هستند. نمی توان هنرمندان جوان را در مقابل میزان فروش آثار قرار داد؛ چرا که مولفه های دیگری نیز در فروش معین نماینده هستند. در واقع ممکن است که قیمت آثار هنرمندان جوان پایین باشد، ولی این موضوع الزاما به معنای کاهش میزان فروش نیست.

شرف دنیا همچنین درباره این موضوع که برخی از گالری ها برای برگزاری نمایشگاه از هنرمندان جوان ورودی دریافت می نمایند، اظهار کرد: گالری که دیوارش را اجاره می دهد در واقع به پیروزیت و معرفی هنرمند توجهی ندارد و بیشتر برای دریافت هزینه این کار را انجام می دهد که اسم آن را هم گالری نمی توان گذاشت. فکر می کنم اینکه گالری ها نباید از هنرمندان برای برگزاری نمایشگاه ورودی دریافت نمایند قانون درستی باشد.

بنویسید گالری، بخوانید مکانی برای پول درآوردن!

بهنام کامرانی، هنرمند هنرهای تصویری و مدرس دانشگاه اظهار کرد که برخی از گالری ها فقط اسمشان گالری است و عملا کار گالری را انجام نمی دهند؛ در واقع صرفا مکانی برای نمایش آثار هستند و برخی از گالری ها فقط اسمشان گالری است و عملا کار گالری را انجام نمی دهند؛ در واقع صرفا مکانی برای نمایش آثار هستند و چون باید از آن مکان پول دربیاورند، از هنرمند پول دریافت می نمایند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که به هر حال دریافت هزینه از سوی هنرمند بر اساس یک توافق دوطرفه صورت می گیرد.

او یادآور شد که قطعاً حمایت از هنرمندان جوان وظیفه گالری هاست، ولی نه هر گالری. به طور کلی هدف و رسالت برخی از گالری ها در معرفی استعدادهای تازه تعریف شده است یا اینکه گالری های دانشجویی هستند و اغلب آثار هنرمندان جوان را به نمایش می گذارند.

این استاد دانشگاه اعلام کرد: اما به طور کلی مرسوم است که گالری ها باید برای معرفی هنرمند جوان کوشش بنمایند، قیمت آثار هنرمند را ارتقاء و در رویدادهای بین المللی شرکت بدهند؛ در واقع اگر یک گالری خبره باشد، باید بتواند این خدمات را ارائه دهد. البته این جریان کاملا دو طرفه است و طبیعتا اگر هنرمندی پیروز گردد، گالری هم سود بیشتر خواهند برد.

نمایشگاه های هنری عاری از خلاقیت شده اند

همچنین امیرحسین جباری، مدیر گالری ایده پارسی بر این باور است که در سال های اخیر اغلب نمایشگاه های هنری با نوآوری و خلاقیت همراه نبوده اند و موضوعاتی همچون شیوه های آموزشی و جامعه شناسی در این امر تاثیرگذار بوده است.

او ادامه داد: این در حالی است که در حال حاضر نمایشگاه های زیادی برگزار می گردد که نزدیک به 60 درصد آنها عاری از خلاقیت و آثار منحصر به فرد هستند. من در مقاطع مختلف هنر تدریس می کنم و بر اساس تجربه ای که در این زمینه دارم به جرأت می گویم که دانشجویان 10 یا 5 سال پیش با دانشجویان امروز اصلا قابل مقایسه نیستند. حتی وقتی کارهای خودم را در دوران دانشجویی می بینم نیز شک می کنم که آیا واقعا این کار من بوده است یا نه؟

جباری همچنین با بیان اینکه سطح آثار نمایشگاه های هنری را می توان از بُعد جامعه شناسی نیز مورد آنالیز قرار داد، اضافه کرد: از زمانی که هنر در جامعه ما افول کرد و به سمت دیگری رفت، بسیاری از هنرمندان از هنر فاصله گرفتند و خانه نشین شدند و ممکن است سالی یک نمایشگاه آن هم به اصرار گالری داران برگزار نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاری کنید نه سیخ بسوزد نه کباب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاری کنید نه سیخ بسوزد نه کباب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید