تداوم اختلافات بین لندن و بروکسل در مذاکرات پسا برگزیت

به گزارش وبلاگ گربه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات پسا برگزیت با اشاره به اینکه همچنان شکاف های بزرگی بین انگلیس و اروپا وجود دارد، توافق تجاری با لندن را بعید ارزیابی کرد.

تداوم اختلافات بین لندن و بروکسل در مذاکرات پسا برگزیت

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گربه به نقل از روزنامه زوددویچه سایتونگ، به اعتقاد میشل بارنیه، مذاکره نماینده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت توافق تجاری با لندن در حال حاضر بعید به نظر می رسد.

بارنیه بعد از دور اخیر مذاکرات پسا برگزیت در لندن که از روز سه شنبه تا پنج شنبه برگزار گردید گفت: همچنان شکاف های بزرگی بین اتحادیه اروپا و انگلیس وجود دارد.

وی اضافه نمود: دولت تحت نخست وزیری بوریس جانسون هیچ گونه آمادگی برای خروج از این چالش از خود نشان نمی دهد. به گفته بارنیرزمان برای یافتن پاسخی به مسائل به سرعت رو به اتمام است.

این مقام اروپایی تاکید نمود: انگلیسی ها از این مسئله اجتناب می نمایند که شرایط مربوط به رقابتی عادلانه و توافقی متعادل در مسئله ماهی گیری را بپذیرند. با این همه اتحادیه اروپا همچنان برای دستیابی به توافقی کوشش می نماید.

دیوید فراست، مذاکره نماینده ارشد انگلیس در مذاکرات برگزیت هم مانند شریک مذاکرات خود در اروپا بر این عقیده است که در دور اخیر مذاکرات در لندن بندرت پیشرفت های چشمگیری وجود داشته است.

وی اضافه نمود: متاسفانه این مسئله تعیین بود که در جولای هیچ توافقی درباره اصول یک توافق بدست نخواهد آمد. فراست هم از مسائل و اختلافات قابل توجه در مذاکرات سخن گفت اما نسبت به همتای اروپایی خود درباره آینده این مذاکرات خوش بین تر بود.

بارنیه از گفتگوهای سازنده درباره بعضی مسائل سخن گفته و در عین حال گفت که در دو مورد از مهم ترین مسائل برای اتحادیه اروپا اصلا هیچ پیشرفتی حاصل نشد. این دو مورد عبارتند از شرایط رقابتی برابر و مسئله ماهیگیری.

دیوید فراست هم به این مسئله اشاره نمود که مواضع اتحادیه اروپا در این باره با نقش انگلیس به عنوان یک کشور مستقل سازگار نیست.

مذاکرات پسا برگزیت ماه هاست که شروع شده و تا به حال پیشرفت قابل توجهی نداشته است. اتحادیه اروپا خواستار یک توافق تجاری گسترده با انگلیس است که به این کشور اجازه می دهد کالاهای خود را بدون تعرفه گمرکی و با محدودیت های کم به بازار داخلی اروپا صادر کند.

اتحادیه اروپا در مقابل از انگلیس پایبندی کامل به استانداردهای اجتماعی و زیست محیطی را درخواست می نماید. البته انگلیس شرایط اروپا را نمی پذیرد. همچنین مباحث مربوط به ماهیگیری و این مسئله که در آینده چگونه اختلافات باید رفع گردد از موضوعات اصلی در این مذاکرات است.

انگلیس اواخر ژانویه امسال میلادی رسما اتحادیه اروپا را ترک کرد، اما همچنان تا خاتمه امسال میلادی به بازار داخلی اروپا و اتحادیه گمرکی تعلق دارد.

در صورتی که تا خاتمه امسال میلادی که دوران گذار است توافقی درباره موضوعات مورد اختلاف حاصل نگردد خطر برگزیت سخت دوباره ایجاد می گردد. لندن به شدت مخالف تمدید دوران گذار است و از مهلت مقرر برای تمدید این دوره که اواخر ماه ژوئن باید درباره آن تصمیم گیری می شد استفاده ای نکرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تداوم اختلافات بین لندن و بروکسل در مذاکرات پسا برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم اختلافات بین لندن و بروکسل در مذاکرات پسا برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید