علت تعطیلی موزه کشاورزی قزوین چیست؟

به گزارش وبلاگ گربه، ایسنا/ بدنبال خبرهای منتشر شده، این پرسش مطرح می شود که علت تعطیلی موزه کشاورزی قزوین چیست؟

علت تعطیلی موزه کشاورزی قزوین چیست؟

تعطیلی موزه کشاورزی قزوین یا تسویه حساب شخصی؟

در سالهای 1323 تا 1327 هجری قمری در دوران مشروطه محمدولی خان تنکابنی رئیس الوزرا دوره قاجار عمارتی شبیه کاخ چهلستون قزوین برای خود ساخت که به عمارت سپهدار معروف شد، محمدولی خان تنکابنی یکی از شخصیت های برجسته دوران قاجار بود که عمارتی شاهانه، به روایتی عظیم ترین ساختمان کوشکی ایران و به یک روایت دیگر دومین ساختمان عظیم کوشکی ایران را با 1400 متر زیربنا برای خود تأسیس کرد.

عمارت سپهدار دو طبقه مجزا دارد، در سمت شمال و جنوب این عمارت 5 ستون و در قسمت شرق و غرب آن نیز 7 ستون وجود دارد، نمای عمارت سپهدار از آجر و چهارچوب های آن از چوبهای بسیار نفیس و قدیمی ساخته شده اند.

بعد از جنگ جهانی اول نظامیان روس و انگلیس عمارت را از آن خود کردند، اما بعد از مدتی مالیاتش را نداند و عمارت توسط دولت غصب و به اداره کشاورزی رسید؛ از آن موقع تا به امروز این عمارت در اختیار جهاد کشاورزی قرار گرفته است، عمارت در سال 89 به موزه کشاورزی قزوین تبدیل شد که با توجه به وسعت عظیم ترین موزه کشاورزی کشور بود!

نگاهی به عظیمترین موزه کشاورزی کشور

موزه کشاورزی در واقع باهدف نشان دادن زندگی باغداران و دامداران طراحی شده بود، در طبقه همکف یک تراکتور قدیمی قرار داده بودند، زیر راه پله چوبی، انواع خم و تغار و صندوق های چوبی حمل محصولات کشاورزی کنار هم قرارگرفته بودند، در طبقه دوم انواع کدوها، فلفل ها، لوبیاها، ذرت ها و دیگر بذرهای کشاورزی روی میزهای چوبی به نمایش گذاشته شده بود، اتاقها نیز از انواع سماور، منقل، پنجره های ارسی و گلیم پوشانده شده بودند، کوزه ها، غربال ها، دیگ ها، صندوق آهنی حمل انگور و تبرها و تیشه ها، جایگاه های لهستانی، ارسی ها و پنجره های قدیمی، فندک ها و چاقوها، چراغ های قدیمی، اتو و زنگ های زورخانه ای، وسایل خوشنویسی و کاغذهای دست ساز، آلات و ادوات کشاورزی سنتی و ملزومات باغی ازجمله سم پاشی، گاوآهن، خرمن کوب، ترازو، حوزهای سنگی جهت آبش خور چهار خاتمه در باغستانهای سنتی، انواع داس، اره، ظروف مسی، کوزه های سفالی، قفل و شیرآلات و سنگهای آسیاب نشان از زندگی کشاورزان داشت و تصاویری از زندگی کشاورزان روی دیوارها نصب شده بود.

موزه کشاورزی قزوین با مشارکت سازمان های میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی و اعتباری بالغ بر 700 میلیون تومان راه اندازی شد و حالا پس از گذشت ده سال این موزه تعطیل و عمارت با حکم قضایی توسط جهاد کشاورزی تصرف شده است.

بخاطر دست اندازی جهاد کشاورزی موزه را جمع کردم!

مرتضی تدین، مجموعه دار ابزار کشاورزی پیرامون اینکه علت تعطیلی موزه کشاورزی قزوین چیست؟، می گوید: چند سالی بود که جهاد کشاورزی درب اصلی موزه را بسته بود و اجازه ورود به بازدیدنمایندگان را نمی داد، افراد مختلف برای ورود به موزه باید از درب اصلی ساختمان باغستان وارد می شدند که عموماً حراست از ورود آنها ممانعت می کرد، در واقع دو سال است که جهاد کشاورزی این موزه را با محدود کردن بازدیدنمایندگان تعطیل نموده است، از تابستان 98 حتی یک بازدیدنماینده نداشتیم و بطور کل موزه تعطیل بود.

وی پیرامون اینکه علت تعطیلی موزه کشاورزی قزوین چیست؟، تأکید می نماید: از سوی دیگر هیچ تابلوی مشخصی برای این موزه وجود ندارد، حتی امکانات اولیه به موزه نداده بودند، خودم با هزینه شخصی و با کوششهای زیادی برق و تلفن برای موزه مهیا کردم، بعد از گذشت ده سال هنوز هم موزه آب و سرویس بهداشتی ندارد، درگذشته نظافت و هزینه کارمند را جهاد کشاورزی تقبل نموده بود، اما در دوره مدیریت جدید اینها حذف شد، مدیریت قبلی میراث فرهنگی نیز اینجا را به دوربین تجهیز کرد اما دیگر حمایتی صورت نگرفت.

این مجموعه دار ابزار کشاورزی می گوید: من عاشق جمع آوری ابزار کشاورزی و ابزار قدیمی هستم، سال 89 رئیس جهاد کشاورزی وقت، من را دعوت کرد و بصورت شفاهی از من خواست که ابزارم را به اینجا منتقل کنم بدون این که قراردادی منعقد کنیم، میراث فرهنگی نیز ابزار محدودی داشت که به موزه اضافه نمود.

وی بیان می نماید: با توجه به اینکه بیش از 80 درصد ابزار شخصی و متعلق به من بود کلید و مسئولیت موزه را به من سپردند، در همه جای جهان و در تمام موزه ها کلید موزه در دست مدیریت آن است، هرزمانی که با من تماس گرفتند درب موزه را برایشان باز کردم حتی ساعت 11 شب، اگر میهمان ویژه داشتند موزه را برایشان مهیا می کردم تا بازدید نمایند، از طرفی هرروز از ساعت 8 صبح تا 14 موزه برای بازدیدنمایندگان به صورت رایگان باز بود، اگرچه من تمایل داشتم در طول روز باز باشد اما باید با ساعات کاری جهاد کشاورزی درب موزه را باز می کردیم.

جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی در کوشش هستند موزه بسته گردد

تدین یادآور می گردد: به طور میانگین در ایام عید روزانه 500 تا هزار نفر بازدیدنماینده حتی جهانگرد های خارجی داشتیم که دفتر بازدیدنمایندگان این امر را تأیید می نماید، اما بیش از یک سال است که رئیس جدید جهاد کشاورزی کارشکنی می نماید و عملاً درب موزه را به روی بازدیدنمایندگان بسته است.

وی خاطرنشان می نماید: از سال 89 موزه با توافقی که بین جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی کشور امضا شد آغاز به کار کرد، اما حالا جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی استان باهم در کوشش هستند که موزه بسته گردد، امید ما سازمان میراث فرهنگی بود اما میراث فرهنگی ابزار خود را جمع آوری کرد و به ما گفت شما هم جمع کنید.

مدیر موزه کشاورزی قزوین تأکید می نماید: صفری رئیس قبلی جهاد کشاورزی به موزه کشاورزی باوجود 1900 ابزار و ادوات کشاورزی و دامداری افتخار می کرد، ما نه تنها ابزار را به نمایش گذاشته بودیم بلکه در ایام نوروز با تهیه غذای بر روی گردسوز یا عرق گیری عرقیات مردم را با آداب روستاهای قزوین آشنا می کردیم، بخشی از وسایل نیز مربوط به سبک زندگی کشاورزان و دامداران بود.

وی عنوان می نماید: برای نگهداری وسایل جایی ندارم ممکن است بعضی از ابزار به دلیل نداشتن جا از بین برود، البته میراث فرهنگی پیشنهاد داده است که وسایل را در یک مغازه ای در سعدالسلطنه به نمایش بگذاریم اما توجه نمی نمایند که حجم ابزار حداقل 4 مغازه احتیاج دارد، اگرچه ده سال زحمت بی ثمر من را خسته نموده و این دندان لق را می خواهم دور بیندازم.

می خواهیم موزه جدید کشاورزی ایجاد کنیم!

فاطمه خمسه، رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین می گوید: موزه کشاورزی که به موزه باغستان معروف است در دهه 80 راه اندازی شده تا بتوانیم ادوات کشاورزی و باغداری را به نمایش بگذاریم، میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی همکاری خوبی کردند و آقای تدین بعنوان مدیر موزه انتخاب شد.

وی ادامه می دهد: در سنوات مختلف درب سازمان باغستان باز بود و مردم از موزه بازدید می کردند، این عمارت ملک جهاد کشاورزی است اما عملاً از سال 97 تا به امروز آقای تدین از ملک بهره برداری شخصی می کرد، میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی نمی توانست این فرد را قانع کند که در ایام عید و تعطیلات درب موزه را باز کند و هر وقت که خودش دوست داشت، درب موزه را باز می کرد و به ما اجازه ورود نمی داد حتی در مواقعی که ما مهمان ویژه کشوری داشتیم نتوانستم وی را پیدا کنیم و پشت درب قفل شده ماندیم و به خودمان اجازه نمی دادیم درب را بشکنیم.

رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین می گوید: عملاً درب موزه بسته بود و موزه در ید قدرت بهره بردار قرار داشت، مشکل ما با فرد بود، چرا که در ساعت غیر اداری کارهای غیرقانونی در این فضا انجام می داد، ما به منظور صیانت از حقوق بیت المال با مستنداتی که داشتیم توانستیم حکم تخلیه اموال این فرد را بگیریم.

وی تأکید می نماید: ما به دنبال بستن موزه نیستیم، بهره بردار با ما همکاری نمی کرد و صرفاً از این فضا استفاده شخصی می کرد، بنابراین ما به منظور حفظ آثار باستانی در کوشش هستیم که بهره بردار جدیدی برای موزه کشاورزی بیاوریم و موزه ای در شأن استان ایجاد کنیم.

میراث فرهنگی برای موزه تصمیم می گیرد

خمسه تأکید می نماید: چندین جلسه با وی برگزار کردیم که با توجه به سن بالا اگر نمی توانی به موزه رسیدگی کنی کلید را تحویل بده تا بهره بردار را تغییر دهیم اما نپذیرفت، ما کوشش می کنیم با تغییر بهره بردار اتفاقات خوبی رقم بزنیم، هرچند این ملک در تملک جهاد کشاورزی است، اما میراث فرنگی می تواند به نحو احسن از ملک بهره برداری کند.

رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار می نماید: ساختمان جز آثار تاریخی و قابل دیدن است بااین حال مجبور هستیم وسایل را احیا کنیم، کوشش می کنیم از روستاهای مختلف و کشاورزان پیشرو یاری بگیریم تا موزه را احیا کنیم، درگذشته هم عملاً موزه نداشتیم، چرا که درب موزه قفل بود، درحالیکه اعتبارات موزه از جمله آب، برق، تلفن، نظافت، حراست و حفاظت به وسیله جهاد کشاورزی تأمین می شد.

وی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه ای برای موزه کشاورزی دارید، تأکید می نماید: قرار است جلسه ای با میراث فرهنگی بگذاریم و با نگاه کشاورزی موزه را احیا کنیم، بعضی از وسایل مربوط به روستا است و مربوط به بخش کشاورزی نیست باید منتظر تصمیم آقای خزائلی باشیم که ببینیم چه تصمیمی برای موزه می گیرد.

جهاد کشاورزی حکم قانونی دارد، ما مطیع قانونیم

علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین نیز این تخلیه موزه را قانونی و بنابرحکم قضایی می داند و می گوید: عمارت تاریخی سپهدار از بناهای تحت پوشش سازمان جهاد کشاورزی استان است، با توجه به اینکه عمارت تاریخی سپهدار در اختیار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته است، از مدتها قبل درخواست تخلیه این عمارت و انتقال موزه باغستان به مکانی دیگر توسط این سازمان مطرح شده بود و درنهایت حکم تخلیه آن با رأی محاکم قضایی صادر شد.

خزائلی بیان می نماید: ما با احترام به حقوق سازمان جهاد کشاورزی در انتخاب کاربری مناسب برای بنای تاریخی تحت پوشش خود و همچنین تمکین از رأی قضایی، با تخلیه موزه و انتقال اشیا به فضایی مناسب تا اتخاذ تصمیم قطعی برای مکان جدید موزه موافقت کردیم.

وی یادآور می گردد: راه اندازی موزه باغستان در مکان جدید رویکرد جدی ما است که بدلیل شرایط موجود در مورد شیوع کرونا فرایند راه اندازی و تجهیز آن با کندی روبرو شده و از سرمایه گذار این موزه نیز دعوت می گردد تا مجموعه خود را در کنار اشیای موجود به نمایش درآورد.

منبع: همگردی

به "علت تعطیلی موزه کشاورزی قزوین چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت تعطیلی موزه کشاورزی قزوین چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید