فصل دوم عصر جدید با چه تغییراتی همراه است؟

به گزارش وبلاگ گربه، فصل دوم برنامه تلویزیونی عصر جدید از امروز روی آنتن شبکه سه سیما می رود اما تفاوت این برنامه با فصل اول آن چه نکاتی است؟

فصل دوم عصر جدید با چه تغییراتی همراه است؟

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ گربه، یکی از گونه های برنامه سازی در اغلب کشورهای جهان گونه مسابقه است. مسابقه هایی که عمدتا هدفی جز سرگرمی و القای آموزش های مورد احتیاج در بخش های مهم را به مردم ندارند و هر کدام در بخش هایی می توانند جریان سرگرمی را در بین مخاطبان خود ایجاد نمایند .

این روزها نیز رسانه ملی بیش از هر زمانی به سمت فراوری مسابقه های مختلفی رفته است، مسابقه هایی که یکی از اصلی ترین گزینه های موجود در آن حضور مردم و مخاطبان است و اینکه سازندگان از حضور مردم و مشارکت آنها در برنامه سازی استفاده می نمایند و در حضور مردم علاقه مند برنامه را ضبط می نمایند. یکی از این مسابقه ها عصر جدید است که بخش راستی آزمایی آن قبل از شروع پخش فصل دو پخش شد و فصل دو این برنامه از 17 و 18 اسفندماه همزمان با میلاد حضرت علی (ع) در ساعت 22:30 از شبکه سه پخش می گردد. همچنین این برنامه در ایام نوروز هر شب بعد از خبر شبانگاهی میزبان مخاطبان خواهد بود .

توقف ضبط برنامه به دلیل شیوع ویروس کرونا

احسان علیخانی چندی پیش در فضای مجازی ویدئویی منتشر کرد و در آن به ضبط تنها 6 قسمت از عصر جدید به دلیل شیوع بیماری کرونا اشاره نموده بود. همچنین وی بیان داشت: چهار قسمت از برنامه راستی آزمایی و تمام برنامه های اصلی که قرار است از 17 اسفند پخش گردد دی و بهمن ماه و قبل از شیوع ویروس کرونا ضبط شده است و ما به دلیل رعایت حال شما مخاطبین و تماشاچی هایی که قرار است روی این جایگاه ها حاضر شوند مجبوریم ضبط برنامه را متوقف کنیم .

اما او در ادامه توضیحاتی مبنی برچگونگی پخش این برنامه ارائه کرد.

تفاوت این فصل با فصل قبلی در چیست؟

در فصل جدید یک دکمه برای شروع و خاتمه برنامه طراحی شده که در کنار دست مجری واقع شده است.اگر در زمانی که اجرا در حال اجرا روی صحنه است، با خاتمه اجرا زمان رای دادن به خاتمه رسیده است و دیگر داور نمی تواند رای خود را ثبت کند.

همچنین یک دکمه طلایی دیگر نیز روی میز داوران و همچنین روی میز مجری به عنوان میزبان قرار داده شده که اگر برای شرکت نماینده ای به صدا در بیاید به این معنی است که مستقیم به مرحله نیمه نهایی راه پیدا می نمایند و دیگر در مرحله دوم با کسی رقابت نمی نمایند. این زنگ برای هر داور فقط یکبار قابل استفاده است.

همچنین تلفنی نیز روی میز مجری قرار داده شده است که اگر همراهان نکته ای داشته باشند یا مربی با استدلال داوران مشکل جدی پیدا نمایند، که آن استدلال برای مجری قانع نماینده باشد، می توانند با او تماس بگیرند و رای داور به شور تماشاگران گذاشته می گردد و آنها نظرشان را می دهند و اگر داور خواست می تواند رای خود را تغییر بدهد. البته تماشاگر نمی تواند روی رای داور تاثیر بگذارد ولی نظرشان را اعلام می نمایند.

سازندگان تصمیم گرفته اند با راه اندازی این بخش، چالش جدیدی میان داوران، شرکت نمایندگان و تماشاچی ها ایجاد نمایند.

تغییر دکور و افزایش تعداد تماشاچی ها

همچنین در این بخش دکور برنامه تغییر نموده است، طبقه دوم برای حضور تماشاچی ها اضافه شده است و هزار نفر می توانند در برنامه به عنوان تماشاچی حضور داشته باشند .

همچنین دکور برنامه 70 متر عظیمتر شده و میز داورها 3 متر عقب تر آمده است .

عصر جدید در راستای استعدادیابی مردم

یکی از مسابقه هایی که هدفگذاری اصلی آن در راستای استعدادیابی مردم و مخاطبین طراحی شده است، عصر جدید است. احسان علیخانی بعد از تجربه سالهای اجرا و تهیه نمایندگی برنامه ماه عسل برای بار اول به سمت طراحی مسابقه ای با مضمونی متفاوت رفت و در دومین برنامه مستقل خود به استعدادیابی مردم در بخش های سرگرمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و ... پرداخت.

قسمت اول در نوروز 98، نوروز فرصتی بهتر برای دیده شدن برنامه ها

فصل اول و قسمت اول این برنامه درست چند روز مانده به نوروز سال 98 بروی آنتن رفت و مخاطبینی که هیچ تصوری از چنین مسابقه ای نداشتند را طوری با خود همراه و درگیر کرد که الان تعداد بسیاری از آنها از عصر جدید به عنوان یکی از بهترین برنامه های تلویزیونی یاد می نمایند. شاید بهترین زمان برای دیده شدن هر برنامه، سریال و یا مسابقه ای نوروز باشد چراکه زمانی است که مخاطبین با فراغ بال بیشتری به تماشای تلویزیون می نشینند و راحت تر درباره انتخاب آنچه که می خواهند ببینند تصمیم می گیرند. عصر جدید نیز این شانس را داشت که اولین قسمت هایش در تعطیلات نوروز 98 پخش گردد .

برنامه ای که ایرانیزه شده است

فرمت ساختاری این برنامه وام گرفته از یکی از برنامه های پرمخاطب خارجی است که البته در اینجا ایرانیزه شده است. برنامه که شروع می گردد چهار داور از بخش های مختلف (روانشناسی، بازیگری، آهنگسازی) پشت یک میز عظیم نشسته اند و بنا بر راستی آزمایی که توسط گروه تهیه و فراوری قبل از شروع برنامه صورت گرفته است، در هر برنامه چند نفر از همین شرکت نماینده ها روی سن برنامه می آیند و استعداد خود را برای داوران برنامه و همچنین مردمی که روی جایگاه های مخاطبین نشسته اند به اجرا می گذارند .

شرکت نماینده کمتر، رقابت سخت تر

شاید از میان صد نفر که به این برنامه آمده و البته در بخش راستی آزمایی قبول شده اند، 20 نفر از آنها به مرحله بعدی راه پیدا نمایند. مرحله به مرحله با اینکه تعداد برنده ها کمتر می گردد رقابت نیز بین آنها بیشتر شده و هر کدام باید مهارتی از خود را خرج نمایند که بیشترین میزان توجه مخاطبان منزل و داخل استودیو و البته داوران را به خود جلب کند .

داورانی با دقت و حساسیت بالا

یکی دیگر از موضوعاتی که درباره این برنامه مطرح است، داورانی هستند که بسیار نکته سنج و با دقت داوری می نمایند و در راس آنها نیز رویا نونهالی بازیگر تلویزیونی است که بسیار موشکافانه و با ظرافت خاص زنانه خود هر کدام از این شرکت نماینده ها را بررسی رفتاری و شخصیتی می نماید. بعد از اجرای هر کدام از شرکت نماینده ها، داوران موظفند تا با فشار دادن دکمه ای که در جلوی دستشان قرار گرفته نظر خود را اعلام نمایند و نظر آنها روی ضربدری که دقیقا رو به مخاطبان است مشاهده می گردد .

سازندگانی که برای مخاطب رو بازی کردند

اما این روزها که نزدیک به نوروز و پخش فصل جدید از این برنامه است، سازندگان بر خلاف فصل قبلی با مخاطب تلویزیونی رو بازی کردند و حتی بخش راستی آزمایی که مرحله قبل از فراوری است را برای مخاطبان ضبط و پخش می نمایند. این بخش که به صورت ویژه برای مردم پخش می گردد نکات منفی و مثبتی را به همراه دارد. اینکه مخاطبین در جریان صفر تا صد همه امور برنامه و سیاست گذاری های تهیه نماینده و داوران قرار می گیرند و از طرفی هم میزان توقعشان از سازنده ها بالاتر می رود و ارتباطشان را با عوامل برنامه تعاملی تر می بینند و تصور می نمایند که باید در هر بخش، در جریان همه امور قرار بگیرند .

یکی از جنس خود مردم

شاید یکی از دلیل هایی که عصر جدید را برای مردم جذاب نموده است، حضور مردمی از جنس خودشان به عنوان شرکت نماینده و استعداد برتر روی سن برنامه است. قطعا وقتی مردم یکی از خود را در برنامه تلویزیونی ببینند میزان ارتباطشان با آن برنامه بیشتر می گردد .

راستی آزمایی در چهار شب

مرحله راستی آزمایی و سنجش شرکت نماینده های این برنامه در 4 شب پخش شد. 6،10،11،13 اسفند از شب هایی است که مخاطبین شبکه سه و برنامه عصر جدید می توانند مرحله انتخاب برترین های استعدادیابی قبل از ورود به مرحله اصلی برنامه را توسط داوران ببینند و با حساسیت هایی که پیش از شروع برنامه و حضور شرکت نماینده ها روی آنها وجود دارد آشنا شوند .

انتخاب 200 نفر از میان 12000 شرکت نماینده

ارسال فیلم و ویدئو از مراحل ابتدایی شرکت در مسابقه عصر جدید است. به این طریق که مخاطبان ابتدا فیلم های خود را به سامانه برنامه ارسال نموده و بعد از قبول شدن به استودیو دعوت می شوند. تا به امروز حدود 12 هزار فیلم به این برنامه ارسال شده و حدود 1000 نفر از میان این تعداد به برنامه دعوت شدند. از همین تعداد 400 نفر به مرحله بعدی خواهند رفت. در بخش راستی آزمایی نیز 200 نفر حذف شده و 200 نفر باقی مانده همان شرکت نمایندگان عصر جدید در فصل دوم هستند .

نظر نهایی به عهده علیخانی است، برترین های فصل گذشته در قامت یاری داور

با اینکه علاوه برچهار داور اصلی (سید بشیر حسینی، امین حیایی، آریا عظیمی نژاد و رویا نونهالی) افراد متخصص دیگری گروه را در بخش راستی آزمایی همراهی می نمایند، اما نظر نهایی را احسان علیخانی مجری و تهیه نماینده این برنامه اعلام می نماید. از دیگر افراد متخصص می توان به چهار نفر برتر در فصل گذشته اشاره نمود. فاطمه عبادی هنرمند نقاشی با شن ، محمد زارع هنرمند سیرک و آکروبات، پارسا خائف کودک خواننده خوش صدا، سعید فتحی روشن شعبده باز و ذهن خوان و گروه دختران نینا از افرادی بودند که در فصل گذشته به مرحله فینال رسیدند و منهای نفر خاتمهی همه رتبه های یک تا چهار را کسب کردند .

تغییری در ترکیب داوران دیده نمی گردد

از تغییرات فصل جدید برنامه باید این نکته را عنوان نمود که در ترکیب داوران هیچ تغییری رخ نداده است و همان چهار داور فصل قبلی در این فصل نیز به داوری می پردازند .

دکوری جدید در همان لوکیشن قبلی

یکی از تغییرهایی که در سری جدید برنامه به شدت به چشم می خورد، دکور جدید این برنامه است. درست است که ساختار عصر جدید به گونه ای طراحی شده که نمی توان در ساختار تغییراتی اعمال کرد اما سازندگان برای احترام به مخاطبان کوشش خود را به کار بسته و دکوری جدید را در همان لوکیشن قبلی طراحی و اجرا نموده اند .

منتظر اتفاقی غیر منتظره باشید

حال باید دید بعد از حدود شش ماه از خاتمه فصل یک و شروع فصل دو، گروه سازنده عصر جدید با چه تغییراتی برنامه خود را شروع نموده و پیش می برند. قطعا برنامه ای که در شروع پر قدرت عمل می نماید انتظار مخاطبانش را بالاتر برده است. اما از آنجایی که اتاق فکر این برنامه ماه ها است روی جزئیات در حال فکر و برنامه ریزی است باید منتظر یک اتفاق غیر منتظره در عصر جدید باشید .

برنامه عصر جدید به کارگردانی و اجرای احسان علیخانی شنبه و یکشنبه هر هفته ساعت 22:30 از شبکه سه پخش می گردد .

منبع : فارس

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "فصل دوم عصر جدید با چه تغییراتی همراه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل دوم عصر جدید با چه تغییراتی همراه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید