مستندهایی که بدون مجوز اکران شدند و آب از آب تکان نخورد!

به گزارش وبلاگ گربه، سازمان سینمایی در رابطه با مستند ایکسونامی و عدم صدور مجوز برای این اثر به دنبال چیست؟ و چرا وقتی سازندگان این مستند از اوائل آبان ماه درخواست مجوز کردند از سوی این سازمان اقدامی نشده است؟

مستندهایی که بدون مجوز اکران شدند و آب از آب تکان نخورد!

به گزارش خبرنگار فرهنگی وبلاگ گربه، مستند ایکسونامی که با محتوای افشاگرانه در رابطه با فضای اخلاقی و فرهنگی جامعه آمریکا این روزها اکرانش در دانشگاه ها و مراکز فرهنگی با استقبال بالا روبرو شده است با واکنش سیازمان سینمایی مبنی بر مجوز نداشتن این فیلم در سازمان سینمایی در رابطه با مستند ایکسونامی و عدم صدور مجوز برای این اثر به دنبال چیست؟ و چرا وقتی سازندگان این مستند از اوائل ابان ماه درخواست مجوز کردند از سوی این سازمان اقدامی نشده است؟

چرا نمایش این مستند برای جمعی از طلاب و دانشجویان همراه با نشست های تحلیلی و نقد و بررسی برای مدیران سازمان سنمایی و برخی کانال های در اختیارشان تا این اندازه گران تمام شده است؟

مگر نخستین بار است که مستندی بدون داشتن مجوز اکران شده است؟ ده ها اثر مستند بدون اطلاع مجموعه سازمان سینمایی اکران شده و می شوند. چرا تاکنون در این زمینه جنجالی راه نیافتاده است؟

چرا وقتی مستند در همین روز ها که مجموعه شما به صورت پنهان و آشکار مستند ایکسونامی را متهم به رفتار غیرقانونی می کند بدون دریافت مجوز اکران شده و صدایی از شما در نیامده است؟ برای همین مستند، اتفاقا در یکی از نشست ها و برنامه های اکرانش معاون نظارت و ارشیابی سازمان سینمایی هم حضور داشته اند.

مگر مفاد آئین نامه اجرایی اکران آثار سینمایی و مستند استثنابردار است؟ موضوع و مضمونش هم به دلیل پرداختن به شورش های مشهد و اسلامشهر در دهه 70 و ارجاعات و کنایه های سیاسی و اجتماعی آن ملتهب و حساس هم بوده است. جالب اینکه این مستند در دو سه روز گذشته همزمان با مستند ایکسونامی در یکی از دانشگاه ها هم اکران شده است.

این تناقض فاحش و رفتار دوگانه سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه معنا دارد؟ ایا حکایت همان رفتار دوگانه ای است که در یکسو اصرار دارند فیلم های توقیفی برخلاف آئین نامه ها و مصوبات نشان دهند و در سوی دیگر فیلم هایی چون دیدن این فیلم جرم است را توقیف و بایکوت کنند؟ واقعا در سازمان سینمایی چه خبر است؟

نمایش مستند خاتمه بدون مجوز های لازم در جشنواره حقیقت یادمان نرفته است- مستندی که بی پروا و با رکیک ترین کلمات و فحاشی خشونت خانگی علیه دختری افغان را در ایران در طول مدت دو سال و فراز و نشیب های پرونده اش در اورژانس اجتماعی بهزیستی را نشان می داد؟ حال چه شده است مستندی منتقدانه و جامعه شناسانه گوشه ای از چرک دمل کشور آمریکا را نشان داد به بهانه های ساختگی برایش فضاسازی می کنید؟

مستند آیدین همین دو ماه پیش رونمایی شد بدون اینکه مجوزی داشته باشد. یا مستند بلند در آستانه بامداد ساخته مختار شکری پور که به تازگی رونمایی شده است؛ و گفته می شود: همه مستند های جشنواره سینماحقیقت بدون مجوز در ایام جشنواره اکران می شوند چرا؟

اگر اهتمام شما برای اجرای آئین نامه است پس چرا این تعداد از آثار مستند و ده ها مستند دیگر همواره اکران شده و می شوند، ولی آب از آب تکان نمی خورد و صدایی از آن سازمان بیرون نمی آید.

مشکل شما با اکران خصوصی مستند ایکسونامی آن هم برای گروه مخاطبان خاص- دانشجویان و طلاب و نخبگان- ناشی از چیست؟

ایا موضوع و محتوای انقلابی و افشاگرانه آن در رابطه با فضای اخلاقی و فرهنگی جامعه آمریکا و ضدیتش علیه سند 2030 شما را ناراحت کرده؟ یا مشکل فراتر از یک اثر مستند است و دنبال بهانه ای بودید تا حوزه هنری را به چالش بکشید و امتیازگیری کنید؟

کاش سازمان سینمایی به توجه جایگاه که دارد حدود انصاف و عدالت را رعایت می کرد و با ایرادات ساختگی و منیت ها و منویات غیرفرهنگی و ملاحظات سیاسی و پشت پرده برای سینما و جامعه تا بدین حد هزینه نمی تراشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مستندهایی که بدون مجوز اکران شدند و آب از آب تکان نخورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستندهایی که بدون مجوز اکران شدند و آب از آب تکان نخورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید