میدان نقش دنیا ، قلب تپنده اصفهان

به گزارش وبلاگ گربه، میدان نقش دنیا شب هایی دیدنی دارد. فکرش را بکنید یک میدان مستطیل که حوض بزرگی وسطش باشد و همه نورها بر روی سطح آب برقصند.

میدان نقش دنیا ، قلب تپنده اصفهان

دوستی به اصفهان سفر نموده بود و پس از بازگشت تمام میدان نقش جهان را تعریف کرد. گفت:

  • باورت نمی گردد میدان نقش جهان دقیقاً شبیه قلب اصفهان است. همه در جنب و جوشند. یا تفریح می نمایند یا خرید، یا به رستوران می فرایند یا درشکه سواری می نمایند.
  • چهار گوشه اش پر از دیدنی های متفاوت است. معماری فوق العاده دارد. با سواری خودت نمی توانی بروی، ولی دورتادورش سنگ فرش است تا همه جا را پیاده بگردی. البته اگر بچه کوچک داشته باشی، بهتر است کالسکه بچه همراهت باشد.
  • شب های میدان نقش جهان دیدنی است. کل آن چراغانی شده. فکرش را بکن یک میدان مستطیل که حوض بزرگی وسطش باشد و همه نورها بر روی سطح آب می رقصند.
  • دورتادور میدان آثار تاریخی است. اصلاً وقتی وارد میدان می شوی تا شب، تمام وقتت به دیدن زیبایی ها می گذرد. هر تکه اش زیبایی مخصوص به خود را دارد.
  • آنقدر غرق زیبایی های اطراف می شوید که یادتان می رود اصلاً بناها را ببینید. نیمکت های سنگی در میدان نیز معمولاً پر است از گردشگرانی که فقط به اطراف خیره هستند و از هر طرف عکس می گیرند.
  • در اضلاع میدان نقش جهان، بناهای مذهبی و مساجد و یک کاخ تماشایی بنا شده. همچنین غرفه ها یا مغازه هایی هستند که صنایع دستی می فروشند.

گفت: برخی جاها در میدان نقش جهان را نباید یادت برود که ببینی:

کاخ زیبای عالی قاپو

در ضلع غربی آن واقع شده است، توسط شاه عباس اول به عنوان مقر و دولتخانه حکومتی صفوی بنا شد. آخرین طبقه آن تماشایی ترین قسمت کاخ است، با گچ بری های با شکوه که به اتاق موسیقی یا اتاق صوت شهرت دارد و نقش سازهای مختلف در آن دیده می گردد.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد بی مناره ای است، در گوشه ای از میدان. گنبدی زیبا دارد و در دوران صفوی ساخته شده. امروزه به عنوان یکی از دیدنی های مجموعه میدان نقش جهان مشهور است و ساخت آن حدود 18 سال به طول انجامید.

مسجد امام

ضلع جنوبی میدان، گنبد و مناره هایی را به نمایش گذاشته از مسجد اما با اسامیه: مسجدشاه، مسجد سلطانی و مسجد جامع. شاهکار بی نظیر معماری، کاشی کاری و نجاری در قرن یازدهم. بیشتر به عنوان نماد اصفهان از آن یاد می گردد و یکی از خیره نماینده ترین تصاویر را پیش روی شما قرار می دهد که همه و همه شما را حیرت زده خواهند کرد.

بازار قیصریه

یکی از بزرگ ترین و زیباترین بازارهای ایران بازار اصفهان است، در میدان نقش جهان و از ممتازترین بازارهای ایران به لحاظ گردشگری. بازار قیصریه بخشی از این بازار است که توسط سردری زیبا تعیین شده. راسته های اصلی و فرعی زیادی داشته که سماورسازها، مَخلص، مقصودبیک، هارونیه، نیم آورد گلشن، شَله و… مهم ترین آن هاست.

دروازه چوگان

ستون هایی کوتاه و سنگی در ضلع جنوبی و شمالی میدان نقش جهان به چشم می خورند. یادگاری هایی از انجام ورزش چوگان که در گذشته، در این میدان انجام می شد. قدیمی ترین دروازه چوگان جهان که به بازی شاهان نیز معروف بود.

منبع: پیام دلتا

به "میدان نقش دنیا ، قلب تپنده اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان نقش دنیا ، قلب تپنده اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید