میلیون ها ماسک خارجی در راه ایران ؛ نحوه توزیع ، کمبود محلول و ژل ضدعفونی چه زمانی رفع می گردد؟

به گزارش وبلاگ گربه، رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام خبر ورود ده ها میلیون ماسک خارجی از انواع مختلف طی امروز و روزهای آینده به کشور درباره نحوه توزیع آنها بین مردم شرح داد.

میلیون ها ماسک خارجی در راه ایران ؛ نحوه توزیع ، کمبود محلول و ژل ضدعفونی چه زمانی رفع می گردد؟

به گزارش وبلاگ گربه به نقل از ایرنا، محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو امروز شنبه 10 اسفند اظهار کرد: چند ده میلیون ماسک خارجی طی امروز و یکی دو روز آینده وارد کشور می گردد و به سرعت با اولویت مراکز بهداشتی- درمانی و بعد داروخانه ها در کشور توزیع می گردد و بعد از آن هم به بخش صنایع داده می گردد.

وی ادامه داد: جلسه مفصلی نیز با فراورینمایندگان ماسک برگزار کردیم. یکسری مطالبات و خواسته هایی داشتند که با همکاری وزارت صنعت، مسائل آنها بر طرف شد. سازمان غذا و دارو نیز هر مشکل و مانعی در راستا فراوری ماسک باشد بر می دارد و هر چقدر که فراورینمایندگان ماسک در کشور فراوری داشته باشند به صورت تضمین شده از آنها خریداری می گردد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بخشی از ماسک های فراوری شده را هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت به صورت متمرکز خریداری می نماید تا در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها توزیع کند و بقیه ماسک های فراوریی نیز به وسیله شرکت های پخش رسمی در داروخانه ها توزیع می گردد تا همه مردم دسترسی داشته باشند.

وی ادامه داد: در هفته گذشته فراوریات ماسک که در کشور وجود و حتی بیش از 20 درصد نیز افزایش فراوری داشتیم اما این ماسک ها با اولویت مراکز بهداشتی- درمانی توزیع شد و خرید و فروش آن در داروخانه ها ممنوع شده بود چون بیماران بستری در بیمارستان ها و کادر پزشکی و پرستاری بیشتر به ماسک احتیاج داشتند و گلایه هایی هم داشتند که این مشکل رفع شد.

شانه ساز اضافه نمود: اما با افزایش فراوری و نیز واردات ماسک به کشور، ممنوعیت خرید و فروش ماسک در داروخانه ها برداشته شد و بعد از خرید متمرکز ماسک توسط هیات امنای ارزی، بقیه ماسک های فراوریی و وارداتی به شرکت های پخش داده می گردد تا در داروخانه ها توزیع گردد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر فراوریات داخلی حجم قابل توجه چند ده میلیونی ماسک نیز از کشورها و منابع مختلف خریداری شده و به مرور وارد کشور می گردد و برای توزیع عمومی به وسیله شرکت های پخش رسمی در اختیار داروخانه ها قرار می گیرد.

وی تاکید نمود: اولویت توزیع ماسک در هفته گذشته مراکز بهداشتی-درمانی و توزیع رایگان در استان هایی مثل قم و گیلان بود که بیشتر درگیر بیماری کووید 19 یا ویروس کرونای جدید بودند اما با اجازه وزیر بهداشت ماسک های فراوریی و وارداتی در هفته جاری وارد داروخانه ها می گردد. این ماسک ها از انواع مختلف است و ماسک های سه لایه و N95 را شامل می گردد و با قیمتی که وزارت بهداشت مشخص می نماید توزیع می گردد.

شانه ساز گفت: با توجه به اینکه ماسک ها انواع مختلفی دارند و از منابع و کشورهای مختلفی تهیه می شوند ممکن است قیمت های متفاوتی داشته باشند.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه نمود: در هفته گذشته بیش از 20 درصد فراوری ماسک نسبت به شرایط معمول و قبل از مساله ویروس کرونا افزایش پیدا کرد. فراوریات داخلی به طور کامل خریداری و در مراکز - بهداشتی- درمانی توزیع شد اما با توجه به احتیاج کشور و شرایط فوق العاده ای که ایجاد شد با اینکه فراورینمایندگان ماسک با 120 درصد ظرفیت مشغول فراوری هستند اما واردات ماسک نیز انجام شد و این هفته با توزیع آن در کشور مشکل کمبود ماسک بر طرف می گردد.

  • افزایش فراوری محلول های ضدعفونی

شانه ساز گفت: فراوری ژل و محلول های ضدعفونی هم با اختیاری که به دانشگاه های علوم پزشکی برای صدور مجوز داده شده،افزایش می یابد و به میزان کافی طی روزهای آینده فراوری و توزیع می گردد. با تفویض اختیاری که به معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی داده ایم، دانشگاه های علوم پزشکی می توانند هر اقدامی که برای سرعت بخشیدن به فراوری ژل و محلول های ضدعفونی ضروری است از جمله افزایش فراوری و توزیع الکل انجام دهند. اقداماتی که در گذشته به طور معمول زمان بر بود و حتما باید در ستاد سازمان غذا و دارو مجوزهای آن صادر می شد اما در شرایط فعلی با آموزشی که داده شده در استانها انجام می گردد تا کمبود این اقلام به سرعت بر طرف گردد.

وی گفت: برای افزایش فراوری این محصولات به بعضی فراورینمایندگان لوازم آرایشی و بهداشتی نیز مجوز داده شده است که محصولات خود را تغییر دهند و محلول و ژل ضدعفونی فراوری نمایند تا کمبود این اقلام بر طرف گردد.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه نمود: البته توزیع ژل و محول های ضدعفونی نماینده زیر نظر ستاد سازمان غذا و دارو و هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت انجام می گردد تا تعادل در توزیع این اقلام وجود داشته باشد و این طور نباشد که چون کارخانه فراوری یک محصول در یک استان است، آن استان ذخایر طویل المدت چند ماهه داشته باشد و به استان دیگر نرسد. وزیر بهداشت هم با دستگاههای قضایی و نظارتی هماهنگ نموده است که توزیع محلول و ژل های ضدعفونی با هماهنگی سازمان غذا و دارو انجام گردد و تخلفی صورت نگیرد.

شانه ساز در خصوص کیت تشخیص بیماری ناشی از کرونا نیز گفت: در خصوص کیت تشخیصی نیز پیشنهادهای خوبی برای واردات داریم که در حال آنالیز است. ضمن اینکه فراوری داخل آن نیز مراحل نهایی را طی می نماید و اگر تاییدیه های لازم را از وزارت بهداشت بگیرد. کیت تشخیصی فراوری داخل را نیز خواهیم داشت.

منبع: همشهری آنلاین

به "میلیون ها ماسک خارجی در راه ایران ؛ نحوه توزیع ، کمبود محلول و ژل ضدعفونی چه زمانی رفع می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میلیون ها ماسک خارجی در راه ایران ؛ نحوه توزیع ، کمبود محلول و ژل ضدعفونی چه زمانی رفع می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید