وزیر دفاع ترکیه: در کنسولگری عربستان شنود نداشتیم، اما منابع خبری خود را فاش نمی کنیم

به گزارش وبلاگ گربه، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی با اشاره به فایل های صوتی زمان قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار واشنگتن پست در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول گفت: آنکارا به هیچ وجه در کنسولگری عربستان شنود نداشته است.

وزیر دفاع ترکیه: در کنسولگری عربستان شنود نداشتیم، اما منابع خبری خود را فاش نمی کنیم

به گزارش ایسنا، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه که برای حضور در نشست بین المللی امنیتی Halifax در کانادا به سر می برد، در گفت وگو با خبرگزاری بی بی سی، در پاسخ به این سوال که چگونه ترکیه توانسته است به فایل های صوتی مربوط به قتل جمال خاشقجی دست یابد، گفت: اخبار منتشر شده منبی بر شنود ترکیه از کنسولگری عربستان به هیچ وجه صحت ندارد. این فایل های صوتی در دست سازمان اطلاعاتی ترکیه است اما ما نمی توانیم منابع این فایل های صوتی را اعلام کنیم.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سازمان سیا بر این باور است که جمال خاشقجی به دستور ولیعهد عربستان کشته شده است، آیا ترکیه نیز چنین باوری دارد، گفت: همان گونه که می دانید 18 نفر این کار را انجام داده اند. این افراد در عربستان در بازداشت به سر می برند. مقامات ترک می خواهند که این افراد بازداشت شده برای محاکمه به ترکیه منتقل شوند. ما برخی اسناد و مدارک داریم که آنها را با برخی از کشورهای ناتو در میان گذاشته ایم.

آکار در ادامه اظهاراتش گفت: علاوه بر فایل های صوتی برخی اطلاعات و مدارک دیگر نیز در اختیار این کشورها قرار گرفته است.

وی در پاسخ به اینکه آیا این فایل های صوتی در اختیار عموم نیز قرار خواهد گرفت، نیز گفت: در حال حاضر نه. این مسئله به شرایط و پیشرفت موضوع بستگی دارد.

آکار درباره نحوه تحقیقات عربستان سعودی درباره پرونده خاشقجی گفت: همانگونه که می دانید ما از دستگاه قضایی عربستان سعودی درخواست کردیم که مظنونان را به ترکیه منتقل کنند. در واقع اگر این افراد در محل وقوع جرم مورد محاکمه قرار گیرند، شرایط بسیار بهتر می شد اما تاکنون ما جوابی از طرف مقابل دریافت نکرده ایم.

وزیر دفاع ترکیه در پاسخ به این سوال که در حالی که در ترکیه وبلاگ گربه بسیاری در بازداشت به سر می برند، اقدامات و پیگیری های اخیر آنکارا درباره پرونده خاشقجی چندان واقعی به نظر نمی رسد، گفت: شرایط هیچ روزنامه نگاری که در حال حاضر در زندان ترکیه به سر می برد، مشابه وضعیت خاشقجی نیست. در واقع روزنامه نگاران بازداشت شده به دلیل اتهامات وارده در زندان به سر می برند. هیچ یک از این روزنامه نگاران به خاطر فعالیت روزنامه نگاری شان در زندان نیستند.

وی درباره اینکه بیش از 100 روزنامه نگار در ترکیه در زندان به سر می برند و این رقم بیشتر از روزنامه نگاران بازداشتی در چین است، گفت: افراد بازداشت شده در زندان ترکیه، روزنامه نگار نیستند در واقع این افراد تنها عنوان روزنامه نگار را دارند. اسناد بسیاری در این باره موجود است. اگر با دقت پرونده آنها را بررسی کنید، متوجه می شوید که آنها چه اقداماتی انجام داده اند.

او در ادامه اظهاراتش تاکید کرد که روند قضایی در ترکیه مستقل است.

وزیر دفاع ترکیه در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به بحران سوریه و توافق ترکیه و روسیه درباره ادلب گفت: ما به دنبال حفظ ثبات هستیم و توافق ادلب بر این اساس است.

وی در پایان اظهاراتش درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر جدایی ترکیه از غرب گفت: من این اظهارات را درک نمی کنم. ما با برخی از کشورها اختلافاتی داریم اما این اختلافات تنها مربوط به کشورهای غربی نمی شود. اختلاف نظرهایی هم با شرق داریم اما معتقدیم که این اختلاف نظرها با مذاکره و ارائه راه حل مشترک قابل حل است. از سوی دیگر این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد که در برخی موضوعات ما از غرب دور نمی شویم اما غرب ما را پس می زند.

منبع: انتخاب

به "وزیر دفاع ترکیه: در کنسولگری عربستان شنود نداشتیم، اما منابع خبری خود را فاش نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دفاع ترکیه: در کنسولگری عربستان شنود نداشتیم، اما منابع خبری خود را فاش نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید