چرا دست هایم خواب می رود؟

به گزارش وبلاگ گربه، خواب رفتگی در یک یا هر دو دست، با احساس از دست دادن حس در دست یا انگشتان توصیف می گردد. اغلب، بی حسی دست ممکن است با تغییرات دیگری مانند احساس سوزن و سوزن، سوزش یا گزگز همراه باشد.

چرا دست هایم خواب می رود؟

به گزارش، خواب رفتگی می تواند در یک عصب منفرد از یک دست اتفاق بیفتد، یا ممکن است در هر دو دست به صورت متقارن رخ دهد.

علت خواب رفتن دست:

بی حسی دست، معمولاً در اثر آسیب، تحریک یا فشرده شدن یکی از اعصاب یا شاخه ای از اعصاب موجود در بازو و مچ شما ایجاد می گردد.

بیماری های موثر بر اعصاب محیطی، مانند دیابت، می توانند باعث بی حسی شوند، اگرچه با دیابت علائم مشابه معمولاً در پا های شما رخ می دهد.

به طور غیر معمول، بی حسی ممکن است به دلیل مسائلی در مغز یا نخاع شما ایجاد گردد، اگرچه در چنین مواردی ضعف بازو یا دست یا افت عملکرد نیز رخ می دهد. خواب رفتگی به تنهایی با اختلالات بالقوه تهدید نماینده زندگی مانند سکته مغزی یا تومور همراه نیست.

برای تشخیص علت بی حسی پزشک به اطلاعات دقیق در خصوص علائم شما احتیاج دارد. برای تأیید علت قبل از آغاز درمان مناسب، آزمایش های مختلفی ممکن است لازم باشد.

در ادامه، برخی از علل احتمالی احساس سوزن سوزن شدن در دست یا پا ها را آنالیز خواهیم کرد.

کمبود ویتامین B-12 یکی از دلایل خواب رفتگی دست می گردد

علل شایع

نوروپاتی در نتیجه آسیب به اعصاب اتفاق می افتد. در حالی که انواع مختلف نوروپاتی وجود دارد، نوروپاتی محیطی می تواند بر روی دست و پا تأثیر بگذارد.

نوروپاتی دیابتی هنگامی اتفاق می افتد که آسیب عصبی در اثر دیابت ایجاد می گردد. این می تواند روی پا ها و گاهی اوقات دست ها تأثیر بگذارد. در نوروپاتی دیابتی، آسیب عصبی به دلیل قند خون زیاد در جریان خون رخ می دهد. علاوه بر آسیب دیدن اعصاب، می تواند به رگ های خونی که اعصاب شما را تأمین می نماید نیز آسیب برساند. هنگامی که اعصاب اکسیژن کافی دریافت نمی نمایند، ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشند.

انستیتوی ملی دیابت و گوارش و بیماری های کلیوی تخمین می زند که نیمی از افرادی که به دیابت مبتلا هستند دارای نوروپاتی محیطی هستند.

برای سالم نگه داشتن اعصاب، به ویتامین B12 احتیاج دارید. کمبود ویتامین B-12 می تواند باعث سوزن سوزن شدن یا خواب رفتگی در هر دو دست و پا گردد.

کمبود پتاسیم و منیزیم نیز ممکن است باعث بی حسی گردد.

علائم دیگر کمبود ویتامین B-12 عبارتند از:

ضعف

خستگی

زردی پوست و چشم (زردی)

عدم تعادل در راه رفتن

توهم

وقتی فشار زیادی روی عصبی از بافت های اطراف وارد گردد، می تواند عصب باریکش یا تحت فشار ایجاد گردد. به عنوان مثال، مواردی از جمله آسیب، حرکات تکراری و شرایط التهابی می توانند باعث سست شدن عصب شوند. یک عصب تحت فشار ممکن است در بسیاری از مناطق بدن ایجاد گردد و می تواند بر روی دست یا پا ها تأثیر بگذارد و باعث سوزن شدن، بی حسی، خواب رفتگی یا درد گردد.

عصبی که در ستون فقرات تحتانی شما قرار گرفته است ممکن است باعث گردد که این احساسات در قسمت تحتانی ساق پا و در پای شما ایجاد گردد.

سندروم تونل کارپال شایع ترین نوروپاتی محیطی است که به دنبال فشرده شدن عصب مدین در مچ هنگام عبور از تونل کارپال ایجاد می گردد. این می تواند به دلیل آسیب دیدگی، حرکات تکراری یا شرایط التهابی رخ دهد. افراد مبتلا به تونل کارپال ممکن است در چهار انگشت اول دست خود احساس بی حسی یا خواب رفتگی نمایند.

نارسایی کلیه هنگامی اتفاق می افتد که کلیه های شما دیگر به درستی کار ننمایند. شرایطی مانند فشار خون بالا یا دیابت می تواند منجر به نارسایی کلیه گردد. هنگامی که کلیه های شما به درستی کار نمی نمایند، ممکن است مایعات و مواد زائد در بدن شما جمع شده و منجر به آسیب عصبی گردد. سوزن سوزن شدن به دلیل نارسایی کلیه اغلب در پا ها اتفاق می افتد.

تورم که در سراسر بدن در دوران بارداری رخ می دهد می تواند فشار بر برخی از اعصاب ایجاد کند. به همین دلیل ممکن است در دست و پا های خود احساس سوزن شدن کنید. علائم معمولاً پس از بارداری از بین می فرایند.

انواع مختلفی از دارو ها ممکن است باعث آسیب عصبی شوند، که می تواند باعث گردد احساس سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی در دست یا پایتان ایجاد گردد. دارو های سرطان (شیمی درمانی)، HIV یا ایدز، فشار خون بالا، سل و برخی عفونت ها می تواند باعث ضعف یا بی حسی در دست و پا گردد. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید که آیا شما می توانید دوز درمان خود را تغییر دهید تا بتوانید احساس سوزن سوزن شدن خود را کاهش دهید.

دلیل خواب رفتن دست

اختلالات خود ایمنی

به طور معمول، سیستم ایمنی بدن شما را از مهاجمان خارجی محافظت می نماید. یک بیماری خود ایمنی زمانی است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های بدن شما حمله می نماید.

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که باعث تورم و درد مفاصل می گردد. اغلب در مچ و دست ها اتفاق می افتد، اما می تواند بر سایر قسمت های بدن از جمله مچ پا و پا نیز تأثیر بگذارد. التهاب ناشی از این بیماری می تواند بر اعصاب فشار وارد کند و منجر به سوزن سوزن شدن و خواب رفتن دست ها گردد.

9. مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به محافظ اعصاب شما (میلین) حمله می نماید. این می تواند به آسیب عصبی منجر گردد. احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن و خواب رفتن در دست ها، پا ها و صورت از علائم شایع بیماری ام اس است.

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به بافت های بدن حمله می نماید. این می تواند بر روی هر بخشی از بدن از جمله سیستم عصبی تأثیر بگذارد. سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی دست و پا می تواند در اثر فشرده شدن اعصاب در نزدیکی التهاب یا تورم ناشی از لوپوس ایجاد گردد.

بیماری سلیاک نوعی بیماری خود ایمنی است که روده کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد. وقتی فردی که مبتلا به سلیاک است گلوتن را مصرف می نماید، یک واکنش خود ایمنی رخ می دهد. برخی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک می توانند علائم نوروپاتی از جمله سوزن سوزن شدن و خواب رفتن در دست و پا ها داشته باشند. این علائم همچنین ممکن است در افراد فاقد علائم دستگاه گوارش بروز کند.

هپاتیت C همچنین ممکن است باعث نوروپاتی محیطی گردد

عفونت ها

عفونت هنگامی رخ می دهد که ارگانیسم های ایجاد نماینده بیماری به بدن شما حمله نمایند. عفونت ها می توانند از نوع ویروسی، باکتریایی یا قارچی باشند.

زونا یک بثور دردناک است که در اثر فعال شدن مجدد ویروس واریسلا زوستر ایجاد می گردد، که در اعصاب افرادی که مبتلا به آبله مرغان بوده اند خفته است. به طور معمول، زونا فقط قسمت کوچکی از یک طرف بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد، که می تواند شامل دست، بازو و پا باشد. ممکن است در ناحیه آسیب دیده احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی و خواب رفتگی کنید.

بیماری لایم یک عفونت باکتریایی است که به وسیله نیش یک حشره آلوده منتقل می گردد. در صورت عدم درمان، عفونت می تواند روی سیستم عصبی تأثیر بگذارد و باعث ایجاد سوزن شدن و خواب رفتن در دست و پا گردد.

هپاتیت B و C در اثر ویروس ها ایجاد می گردد و منجر به التهاب کبد می گردد که در صورت عدم درمان می تواند منجر به سیروز یا سرطان کبد گردد. هپاتیت C همچنین ممکن است باعث نوروپاتی محیطی گردد، اگرچه چگونگی وقوع این اتفاق تا حد زیادی است منبع قابل اعتماد ناشناخته است، اما در برخی موارد، عفونت با هپاتیت B یا C می تواند به شرایطی به نام کریوگلوبولینمی منجر گردد، یعنی زمانی که پروتئین های خاصی در خون در سرما جمع می شوند و باعث التهاب می شوند. یکی از علائم این بیماری بی حسی و سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی دست ها است.

HIV ویروسی است که به سلول های سیستم ایمنی بدن حمله می نماید و خطر ابتلا به عفونت و همچنین برخی سرطان ها را افزایش می دهد. در صورت عدم درمان، عفونت می تواند به آخرین مرحله عفونت HIV، ایدز، که در آن سیستم ایمنی بدن به شدت آسیب دیده است، پیش رود. اچ آی وی می تواند بر سیستم عصبی تأثیر بگذارد و در برخی موارد این شامل اعصاب دست و پا نیز می گردد، تا جایی که ممکن است احساس سوزن شدن، خواب رفتگی و درد ایجاد گردد.

جذام یک عفونت باکتریایی است که می تواند روی پوست، اعصاب و مجاری تنفسی تأثیر بگذارد. هنگامی که سیستم عصبی تحت تأثیر قرار گیرد، ممکن است در قسمت آسیب دیده بدن احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی کنید، که می تواند شامل دست و پا باشد.

ممکن است که بی حسی دست بتواند نشانه سکته باشد

سایر دلایل احتمالی

خواب رفتگی دستان شما معمولاً نشانه اضطراری نیست که احتیاج مراجعه سریع به بیمارستان داشته باشد. اگرچه بعید به نظر می رسد، اما ممکن است که بی حسی دست بتواند نشانه سکته باشد. در صورت تجربه هر یک از موارد زیر، فوریت های پزشکی را دنبال کنید:

- ضعف یا بی حسی ناگهانی در بازو یا پا، به ویژه اگر فقط در یک طرف بدن باشد

- مشکل در صحبت کردن یا درک دیگران

- گیجی

- افتادگی صورت شما

- مشکل ناگهانی در یک یا هر دو چشم

- سرگیجه ناگهانی یا از دست دادن تعادل

- سردرد شدید ناگهانی

اگر این علائم را دارید، با اورژانس تماس بگیرید. درمان سریع ممکن است خطر آسیب های طولانی مدت را کاهش دهد. حتی ممکن است زندگی شما را نجات دهد.

کم کاری تیروئید وقتی تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید فراوری نمی نماید. اگرچه غیر معمول است (کم کاری تیروئید شدید که درمان نشده است) گاهی اوقات می تواند باعث آسیب به اعصاب گردد و منجر به احساس سوزن سوزن شدن یا خواب رفتگی دست و پا گردد.

سموم و مواد شیمیایی مختلف به عنوان نوروتوکسین ها در نظر گرفته می شوند، به این معنی که برای سیستم عصبی شما مضر هستند. قرار دریافت در معرض آن ها می تواند علائم مختلفی از جمله سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی در دست یا پایتان ایجاد کند.

برخی از نمونه های سموم عبارتند از:

-دفلزات سنگین مانند جیوه، سرب و آرسنیک

- آکریلامید، یک ماده شیمیایی است که برای بسیاری از اهداف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

- اتیلن گلیکول، که در ضد یخ یافت می گردد

- هگزا فلورید کربن، که در برخی از حلال ها و چسب ها وجود دارد.

فیبرومیالژیا شرایطی است که باعث خستگی و درد عضلات می گردد. برخی اوقات با سندرم خستگی مزمن اشتباه گرفته می گردد، زیرا علائم بسیار مشابه هستند. خستگی ناشی از فیبرومیالژیا می تواند شدید باشد. درد در نقاط مختلف بدن قرار گرفته است. افراد مبتلا به فیبرومیالژیا همچنین ممکن است در دست، بازو، پا و صورت دچار بی حسی و سوزن سوزن شدن شوند.

کیست گانگلیون توده های پر از مایع که اغلب در مفاصل، به خصوص مچ دست رخ می دهد است. آن ها می توانند به اعصاب مجاور فشار وارد نمایند و منجر به احساس سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی در دست یا انگشتان شوند، اگرچه کیست خود بی درد است.

اسپوندیلوز گردن نوعی آرتروز است که بر روی دیسک های گردن شما تأثیر می گذارد. این بیماری ناشی از سال ها سایش و پارگی بر روی استخوان های ستون فقرات است. مهره های آسیب دیده می توانند بر روی اعصاب مجاور فشار وارد نموده و باعث بی حسی و خواب رفتگی در دست، بازو و انگشتان شوند.

بیشتر مبتلایان به اسپوندیلوز گردنی هیچ علائمی ندارند. برخی دیگر ممکن است در گردن خود احساس درد و سفتی نمایند.

این شرایط همچنین ممکن است باعث گردد:

- ضعف در بازو ها، دست ها یا پا ها

- سردرد

- سر و صدا هنگام حرکت گردن

- از دست دادن تعادل و هماهنگی

- اسپاسم عضلات در گردن یا شانه ها

- از دست دادن کنترل روده یا مثانه

بیماری رینود یا پدیده رینود هنگامی رخ می دهد که رگ های خونی شما باریک گردد و از رسیدن خون کافی به دست و پا ها جلوگیری می نماید. نبود جریان خون باعث بی حسی، سرما، رنگ پریده و درد در انگشتان پا شوند.

این علائم معمولاً هنگام مواجهه با سرماخوردگی یا هنگام استرس ظاهر می شوند.

استفاده طولانی مدت از الکل می تواند منجر به ایجاد نوروپاتی محیطی گردد که می تواند منجر به خواب رفتگی دست و پا گردد. این بیماری به تدریج پیشرفت می نماید و مکانیسم ایجاد آن ناشناخته است.

سندرم درد میوفاشیال باعث ایجاد نقاط ماشه ای می گردد که مناطق بسیار حساس و دردناکی روی عضلات هستند. درد گاهی به قسمت های دیگر بدن نیز سرایت می نماید. علاوه بر درد عضلانی، سندرم درد میوفاشیال باعث ایجاد سوزن شدن، ضعف و خواب رفتگی دست و پا ها می گردد.

سندرم گیلین باره یک بیماری نادر است که در آن سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله نموده

علل نادر

واسکولیت زمانی ایجاد می گردد که رگ های خونی شما ملتهب شوند. واسکولیت انواع مختلفی وجود دارد و به طور کلی، علت ایجاد آن کاملاً قابل درک نیست. از آنجا که التهاب می تواند منجر به تغییر در رگ های خونی گردد، ممکن است جریان خون به منطقه آسیب دیده محدود گردد. در برخی از انواع واسکولیت، این ممکن است منجر به مسائل عصبی مانند سوزن سوزن شدن، ضعف و خواب رفتگی در دست و پا ها گردد.

سندرم گیلین باره یک بیماری نادر است که در آن سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله نموده و به آن ها آسیب می رساند. این بیماری اغلب پس از بیماری ویروسی یا باکتریایی آغاز می گردد. آسیب عصبی باعث بی حسی، ضعف و سوزن شدن می گردد که در پا ها آغاز می گردد. به بازو ها، دست ها و صورت پخش می گردد.

- مشکل در صحبت کردن، جویدن یا بلعیدن

- مشکل در کنترل مثانه یا روده

- مشکل در تنفس

- ضربان قلب سریع

- حرکات ناپایدار

پزشک شما معاینه جسمی را انجام می دهد و تاریخچه پزشکی شما را آنالیز می نماید

زمان مراجعه به پزشک:

افرادی که به طور مرتب دچار خواب رفتگی در دست و پا می شوند باید با پزشک خود صحبت نمایند. آن ها همچنین باید در خصوص هرگونه علائم مرتبط با پزشک خود صحبت نمایند پزشک می تواند به شما در تشخیص یاری کند و درمان مناسب را توصیه می نماید.

پزشک شما معاینه جسمی را انجام می دهد و تاریخچه پزشکی شما را برای آنالیز، محیط کار، عادات اجتماعی (از جمله استفاده از الکل)، قرار دریافت در معرض سموم، خطر ابتلا به HIV یا سایر عفونت ها، بیماری ها و سابقه خانوادگی بیماری عصبی انجام می دهد.

او همچنین ممکن است آزمایش های دیگری مانند:

آزمایش خون، می توانند شامل آزمایشاتی برای تشخیص دیابت، کمبود های ویتامین، اختلال در عملکرد کبد یا کلیه، سایر اختلالات متابولیک و علائم فعالیت غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن باشند.

آنالیز مایع مغزی نخاعی، این می تواند آنتی بادی های مرتبط با نوروپاتی محیطی را شناسایی کند.

الکترومیوگرام (EMG)، آزمایش فعالیت الکتریکی عضلات

سرعت انتقال عصب (NCV)

آزمایش های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

توموگرافی کامپیوتری (CT)

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

بیوپسی عصبی

بیوپسی پوست برای دیدن انتهای فیبر های عصب

مکمل ویتامین می تواند نوروپاتی محیطی را در افرادی که کمبود ویتامین دارند درمان کند

درمان خواب رفتن دست ها و پا ها:

درمان موفقیت آمیز بستگی به تشخیص دقیق و معالجه علت اصلی ایجاد سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی دست و پا ها دارد. تا زمانی که سلول های عصبی محیطی کشته نشده باشند، توانایی بازسازی دارند.

اگرچه هیچ درمانی برای انواع وراثت نوروپاتی محیطی در دسترس نیست، اما بسیاری از انواع آن با درمان قابل بهبود هستند. به عنوان مثال، کنترل قند خون در دیابت می تواند پیشرفت نوروپاتی دیابتی را کند، کند. مکمل ویتامین می تواند نوروپاتی محیطی را در افرادی که کمبود ویتامین دارند درمان کند.

توصیه های کلی شیوه زندگی شامل حفظ وزن مطلوب، جلوگیری از قرار دریافت در معرض سموم، پیروی از یک برنامه ورزشی تحت نظارت پزشک، رژیم غذایی متعادل و محدود کردن مصرف الکل است. توصیه دیگر همچنین شامل ترک سیگار است که خون را در رگ های شما محدود می نماید.

در برخی موارد، سوزن سوزن شدن و سایر علائم نوروپاتی محیطی ممکن است با نسخه هایی که در ابتدا برای درمان تشنج و افسردگی ایجاد شده است کاهش یابد.

منبع: برنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چرا دست هایم خواب می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دست هایم خواب می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید