آرامگاه حاجی بابا از جاذبه های دیدنی سراوان، عکس

به گزارش وبلاگ گربه، سراوان یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان است. سراوان به لحاظ تاریخی و جغرافیایی در محدوده بلوچستان شرقی قرار داشته است. البته آنچه امروزه به عنوان شهرستان سراوان نامیده می شود، هیچگاه جزیی از ناحیه تاریخی و معروف سراوان بلوچستان شرقی نبوده است.

آرامگاه حاجی بابا از جاذبه های دیدنی سراوان، عکس

بزرگان این منطقه می گویند که نام این شهرستان تا قبل از روی کار آمدن رضاشاه پهلوی شستون بوده است. که گویی شستون در گذشته دور شهستان بوده و به این مورد اشاره داشته که تمام حکام منطقه از این دیار برخاسته اند. بعد از روی کار آمدن رضاشاه نام این منطقه به سراوان تغییر کرد.

علت این تغییر نام توسط این حکومت تعیین نیست. سرا به معنی جا و مکان و وان به معنی مرتفع و بلند می باشد که احتمالا با توجه به معنی لغوی، سراوان به موقعیت جغرافیایی این منطقه اشاره دارد. سراوان به زادگاه خورشید ایران نیز شهرت دارد و اختلاف طلوع و غروب خورشید سراوان با غربی ترین نقطه کشور یک ساعت و هفده دقیقه اختلاف دارد.

سراوان دارای آب و هوای گرم و خشک، بیابانی، کویری و کم باران است و تقریبا زمستانی بدون باران و برف را تجربه می کند. بسیاری از روستاهای سراوان دارای خاک مرغوب و حاصلخیز است و رشته کوه سیاهان طولانی ترین رشته کوه نیز در این شهرستان است . این رشته کوه از نزدیکی تفتان شروع و تا ناهوک در محدوده پاکستان ادامه دارد.

با این حال سراوان جاذبه های طبیعتی و تاریخی بسیاری دارد. مهم ترین جاذبه های این شهرستان عبارت است از موزه خاک، قلعه سب، رودخانه ها و چشمه های فصلی، مسجد جامع دزک و البته زیارتگاه یا گنید باباحاجی. اغلب این جاذبه های در روستاهای شهرستان سراوان قرار دارند.

زیارتگاه باباحاجی دزکی

زیارتگاه باباحاجی در واقع مقبره عارف مشهور به نام باباحاجی که مورد قبول مردم این منطقه بوده است. باباحاجی بعد فوت در مکانی که امروزه مقبره واقع شده است دفن می گردد. روستای نزدیک مقبره به علت اینکه مردم برای زیارت به این مکان می آمدند، به روستای زیارت مشهور است. مقبره یا زیارتگاه باباحاجی به گفته باستان شناسان در حدود 500 سال قدمت دارد.

معماری مقبره یا زیارتگاه باباحاجی

زیارتگاه باباحاجی در زمینی به مساحت 200 مترمربع بنا شده و زیربنا مقبره تقریبا 30 متر می باشد. مصالح اصلی ساخت بنا خشت و گل بوده است. گنید مقبره دارای چهار متر ارتفاع می باشد و تنها تزییناتی که در بنا دیده می گردد منب کاری های اندک بر روی درب ورودی بنا است.

آرامگاه یا زیارتگاه سلطان بابا حاجی دزکی

داخل مقبره، مقبره های دیگری به شکل پلکانی واقع شده است که گفته می گردد اعضای خانواده و نوادگان باباحاجی هستند. بر روی دیوارهای داخلی بنا چندین طاقچه دیده می گردد که به نظر مکانی برای روشن کردن شمع یا چراغ بوده است. در گوشه های دیوار داخلی از قسمتی که سقف به گنبد متصل می گردد، آجرچینی ها ساده ای دیده می گردد.

باباحاجی چه کسی بود؟

همانطور که گفته شد باباحاجی یکی از عارفان به نام این منطقه بوده است. از باباحاجی که در میان مردم منطقه به سلطان باباحاجی معروف است، داستان های بسیاری نقل می گردد که یکی از معروف ترین آنها را در ادامه روایت می کنیم.

گفته می گردد زمانی باباحاجی با برادرش قصد سفر به پاکستان کردند. بردار وی درخواست باباحاجی را به علت بی پولی رد می کند اما باباحاجی با همراه کردن بردارش، در مکانی تمام ثروت خود را به او نشان می دهد و درخواست می کند هر آنقدر که نیاز دارد از آنجا بردارد.

در میان راه به سمت پاکستان برادر باباحاجی بیمار می گردد و قصد برگشت می کند. باباحاجی به وی می گوید که اگر برای آن ثروت برمی گشت، آنها را دیگر هرگز نخواهید دید. براساس این داستان مردم منطقه همچنان اعتقاد دارند که ثروت باباحاجی در مکانی در این منطقه پنهان شده است.

سخن نهایی

سروان بیش از 420 اثر تاریخی دارد که از این بین در حدود 130 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. زیارتگاه باباحاجی نیز یکی از این آثار می باشد. زیارتگاه باباحاجی از گذشته زیارتگاه مهمی در میان مردم منطقه بوده اما امروزه با فراموشی مسئولین این زیارتگاه در حال تخریب شدن می باشد.

منبع: گردشبان

به "آرامگاه حاجی بابا از جاذبه های دیدنی سراوان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه حاجی بابا از جاذبه های دیدنی سراوان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید