ادامه فرایند صعودی تورم آمریکا

به گزارش وبلاگ گربه، نرخ تورم آمریکا باز هم به دو درصد نزدیک شد.

ادامه فرایند صعودی تورم آمریکا

به گزارش وبلاگ گربه به نقل از اسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم عظیم ترین اقتصاد دنیا در 12 ماه منتهی به سپتامبر با 0.1 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح 1.4 درصد رسید.

این نرخ تورم که بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در 9 ماهه اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش مواد غذایی قرار گرفته؛ به گونه ای که تورم این بخش به 3.9 درصد رسیده است. پس از آن نیز مراقبت های درمانی با تورم دو درصد قرار گرفته است.

از سوی دیگر اما بیشترین عامل کاهشی نرخ تورم آمریکا در ماه فوق مربوط به گروه انرژی بوده است که تورم منفی6 درصدی برای آن به ثبت رسیده است. پس از آن نیز بخش حمل و نقل با منفی 5.1 درصد واقع شده است. از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد تا سرانجام ماه سپتامبر به 1.7 درصد رسید که نسبت به ماه قبل خود 0.1 درصد بیشتر است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در این ماه با 0.2 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 0.2 درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی 1914 تا 2019 معادل 3.25 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم 23.7 درصدی ژوئن 1920 و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی 15.8 درصدی ژوئن 1921 بوده است.

در مدل جدید سیاست گذاری فدرال رزرو، اجازه داده خواهد شد تا برای تقویت رشد مالی و تزریق نقدینگی لازم به بازارها، نرخ تورم از سطح دو درصدی هدف گذاری شده قبلی عبور کند اگر چه طبق گفته جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا، اجازه فاصله دریافت بیش از حد تورم از سطح دو درصدی داده نخواهد شد.

پس از 12 سال رشد مثبت متوالی انتظار می رود رشد مالی آمریکا تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها در امسال منفی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ادامه فرایند صعودی تورم آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه فرایند صعودی تورم آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید