برای عبور از تحریم ها باید به توان داخلی تکیه کنیم

به گزارش وبلاگ گربه، منصور غلامی صبح امروز در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار که در نمایشگاه بین المللی در حال برگزاری است، گفت: پژوهش و فناوری در کشور ما شاید تاریخچه خیلی طولانی ندارد ولی دستاوردهای ارزشمندی داشته است. حرکت جدی ما به سمت تحصیلات تکمیلی یکی از مبانی توسعه پژوهش در مراکز علمی بود که از دهه 70 آغاز شد. شاید این مدت در مقایسه با آنچه که در کشورهای پیشرفته سابقه دارد، بخش کوچکی باشد.

برای عبور از تحریم ها باید به توان داخلی تکیه کنیم

وزیر علوم ادامه داد: دستاوردهای اساتید و جوانان ما در این حوزه مبتنی بر عشق و علاقه است. محققان و جوانان ما در داخل و خارج کشور هر کجا تحصیل نموده اند جز نخبگان بوده اند.

غلامی توضیح داد: اکنون ما در دانشگاه ها با این مسئله روبرو هستیم که چقدر دستاوردها برای حل مسائل و مسائل کشور صرف می گردد. آمارو گزارش هایی در این زمینه ارائه شده است. گزارشی از افراد برگزیده علم و فناوری که در اینجا وجود دارد بخشی از پاسخ ماست. ما از اواسط دهه 80 و چیزی کمتر از 20 سال است وارد حوزه فناوری شدیم.

وی اضافه کرد: مراکز رشد و فناوری ما شکل گرفته و آثارشان در دهه های اخیر نمایان شده است. در حوزه توسعه کشور به اقتصاد دانش بنیان توجه شد و در حال حاضر اقتصاد دانش بنیان بحث مهم و گفتمان توسعه کشور ما است.

وزیر علوم گفت: برای شکوفایی ایده نخبگان باید از آنها حمایت های لازم صورت گیرد. ضرورتاً منظور از حمایت، حمایت اقتصادی نیست باید در زمینه تنظیم قوانین بیشتر از گذشته توجه کنیم.

وی اضافه کرد: برای توسعه فعالیت شرکت های فناوری، کشور ما در شرایط مناسبی واقع شده است. هرچند تحریم ها، فشار ناعادلانه و غیر انسانی را به جامعه ما تحمیل نموده است. این نشان می دهد که اگر بخواهیم تحت فشار تحریم ها نباشیم باید به توان داخلی خود تکیه کنیم و باید این موضوع تثبیت گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "برای عبور از تحریم ها باید به توان داخلی تکیه کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای عبور از تحریم ها باید به توان داخلی تکیه کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید