تأکید دبیر کل سازمان ملل بر تلاش برای جلوگیری از نابودی برجام

به گزارش وبلاگ گربه، دبیر کل سازمان ملل متحد از برجام به عنوان گامی مهم در نظام منع اشاعه نام برد و خواستار حفظ این توافق هسته ای شد.

تأکید دبیر کل سازمان ملل بر تلاش برای جلوگیری از نابودی برجام

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گربه، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه بر ضرورت حفظ توافق هسته ای برجام تأکید کرد.

آقای گوترش از برجام به عنوان گامی مهم در منع اشاعه هسته ای یاد کرد و گفت: هنوز معتقدیم باید برای جلوگیری از نابودی برجام هر اقدامی انجام شود.

اظهارات گوترش در شرایطی مطرح شده که دولت آمریکا تلاش ها ضد این توافق هسته ای را تشدید کرده است.

کلی کرفت، کننده آمریکا در سازمان ملل و برایان هوک، کننده آمریکا در امور ایران شب گذشته (چهارشنبه) در خصوص قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران توضیحاتی را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کردند.

وبگاه رسمی وزارت امور خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه به وقت تهران ضمن مخابره این خبر نوشت: محدودیت های تسلیحاتی ایران ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد هجدهم اکتبر (27 مهرماه) به پایان می رسند.

برایان هوک با اشاره به اینکه محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران از سال 2007 حفظ شده است ادعا کرد که شورای امنیت باید در خصوص نگرانی درباره انتقال سلاح توسط ایران متحد باشد.

وی همچنین در ادامه اتهام زنی های همیشگی مقامات آمریکایی علیه تهران، ایران را به نقش داشتن در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی متهم کرد.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد کشورهای دنیا ضرورت تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را درک کنند.

این در حالی ست که منابع دیپلماتیک به مجله فارین پالیسی گفته اند این قطعنامه از شانس اندکی برای تصویب در میان 15 عضو شورای امنیت برخوردار است.

یک دیپلمات غربی به این نشریه گفت که این قطعنامه ممکن است حتی در کسب 9 رأی لازم برای وادار کردن روسیه یا چین به استفاده از حق وتو هم ناکام بماند.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا خواستار منع فروش، عرضه یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط از سوی ایران است. این قطعنامه همچنین کشورها را از فروش، عرضه، یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط به ایران، مگر در صورت موافقت کمیته ای در شورای امنیت منع می کند.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیازمند موافقت دست کم 9 عضو، بدون وتو از سوی هر یک از 5 عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است.

آمریکا تهدید کرده در صورتی که در تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نشود از یکی از بندهای برجام برای بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل استفاده خواهد کرد.

پامپئو روز چهارشنبه هم تهدید کرد در صورتی که قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ناکام بماند، واشنگتن برای تمدید تحریم های بین المللی علیه ایران اقدام خواهد کرد.

وی گفت: تمرکز ما در حال حاضر همکاری با شورای امنیت برای تصویب این قطعنامه است. اما چنانچه این اتفاق نیفتد به دنیا یادآوری می کنیم که مقام های دولت اوباما به صراحت گفته اند که ایالات متحده از توانایی یکجانبه بازگرداندن تحریم ها برخوردار است.

ماده ای در برجام که مقام های دولت آمریکا مدعی هستند می توانند از آن برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران استفاده کنند ساز و کار حل و فصل اختلافات است که با نام های دیگری مانند مکانیسم ماشه یا ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها هم شناخته شده است.

با این وجود چین و روسیه تصریح کرده اند که آمریکا از این توافق هسته ای خارج شده و از هیچ حقی برای رجوع به مفاد برجام جهت بازگرداندن تحریم ها علیه ایران برخوردار نیست.

منبع: خبرگزاری فارس

به "تأکید دبیر کل سازمان ملل بر تلاش برای جلوگیری از نابودی برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید دبیر کل سازمان ملل بر تلاش برای جلوگیری از نابودی برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید