توقف مذاکرات طالبان و آمریکا؛ آیا حمله به پایگاه نظامی بگرام تاثیر داشته است؟

به گزارش وبلاگ گربه، مذاکرات آمریکا و طالبان که پس از 9 دور توسط ترامپ به دلیل حملات کابل متوقف شده بود در هفته گذشته از سرگرفته شد اما بار دیگر متوقف شده است، بعضی می گویند که حمله طالبان به پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام دلیل این توقف بوده است.

توقف مذاکرات طالبان و آمریکا؛ آیا حمله به پایگاه نظامی بگرام تاثیر داشته است؟

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ گربه، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان یک روز پس از حمله طالبان به بزرگترین پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام در توییتر واکنش نشان داد.

خلیلزاد نوشت که ما توقف کوتاهی می کنیم تا آنها (طالبان) با رهبران خود مشورت نمایند.

به گفته خلیلزاد، طالبان باید نشان دهد که تمایل به صلح دارد.

طالبان دو خودروی بمب گذاری شده را در حالی که مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر ادامه داشت در نزدیکی پایگاه نظامی بگرام و در مقابل کلینیک کره ای ها منفجر کردند.

ژنرال محفوظ ولی زاده فرمانده پلیس ولایت پروان گفته بود که بر اثر انفجارهای قوی چند ساختمان اطراف تخریب شدند.

وحیده شکار سخنگوی والی پروان نیز اظهارداشت که پس از این انفجار، مهاجمان با نیروهای خارجی درگیری شدند.

عبدالشکور قدوسی فرماندار بگرام نیز اعلام نمود که در این حمله 7 مهاجم حضور داشتند که دو خودروی بمب گذاری شده را در مقابل کلینیک کره ای ها واقع در روستای جان قدم منفجر کردند.

وی اضافه کرد که این منطقه بخشی از تاسیسات پایگاه هوایی بگرام است.

گزارش| لغو مذاکرات قطر؛ اقدام تاکتیکی ترامپ برای فشار بر طالبان

با این حال، سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توییتر خود خبر داده است که زلمی خلیلزاد و ملابرادر شب پنجشنبه (21 آذر) ملاقات کردند و قرار شد که پس از یک توقف دو طرف به مذاکرات خود ادامه دهند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان درباره توقف مذاکرات جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

کارشناسان معتقدند که اینکه افراد طالبان درست هم زمان با مذاکرات این حمله را انجام داده و هدف خود را پایگاه نیروهای آمریکایی قرار می دهند یک پیغام اساسی برای مذاکرات صلح دارد؛ آن پیغام این است که طالبان اگر مذاکره می نماید، معنای این مذاکره و یا حتی توافق، آتش بس نیست.

گروه طالبان می توانست این عملیات را در جای دیگر و در مقابل اهداف دیگر از جمله نیروهای نظامی افغان انجام دهد اما انتخاب پایگاه بگرام به عنوان هدف حمله در واقع پیغام مهم دیگر است؛ آن پیغام این است که طالبان هدف اش در نهایت نیروهای خارجی است و اگر با آمریکا مذاکره می نماید این مذاکره به معنای آشتی هم نیست و به قول خودشان جهادشان در مقابل خارجی ها را ادامه خواهند داد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "توقف مذاکرات طالبان و آمریکا؛ آیا حمله به پایگاه نظامی بگرام تاثیر داشته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف مذاکرات طالبان و آمریکا؛ آیا حمله به پایگاه نظامی بگرام تاثیر داشته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید