خبر مهم از تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت

به گزارش وبلاگ گربه، خبرنگاران : عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پذیرش بحث تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت از سوی دولت گفت: کمیته امداد مامور شده است تا روستاییان، کارگران فصلی و ساختمانی و افرادی که تحت پوشش هیچ نهادی قرار ندارند را تایید کند.

خبر مهم از تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت

به گزارش وبلاگ گربه به نقل از تسنیم، غنی نظری خانقاه عضو هیئت رئیسه کمیسیون مالی مجلس در مورد شرایط فعلی طرح جاماندگان سهام عدالت گفت: طرح مجلس برای معین تکلیف جاماندگان سهام عدالت در صحن مجلس رای آورد و کلیات آن در کمیسیون اقتصاد در حال بررسی است و تا حدودی دولت نیز در این مورد قانع شده است.

وی با اشاره به گروه هایی که در چهارچوب جاماندگان قرار می گیرند گفت: افراد جامانده آنهایی هستند که جزء شش دهک پایین جامعه قرار دارند. بیشتر افرادی که سهام عدالت گرفتند جزء شش دهک پایین نیستند و شاید امروز وضع آنها به نسبت افراد جامانده بهتر باشد.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی اضافه نمود، کارگران ساختمانی، مدد جویان کمیته امداد، روستاییان و عشایر به اضافه افراد تحت پوشش بهزیستی و رزمندگان موثر پنج گروهی هستند که ما اصرار داریم تا به آنها سهام عدالت تعلق بگیرد.

وی معتقد است، دولت نیز تا حدودی موضوع را قبول کرده و انشالله زمانی که کار در کمیسیون تمام شود برای رای گیری به صحن می رود و اگر تصویب و به قانون تبدیل شود، مسائل مربوط به این موضوع حل خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون مالی در مورد منابع در نظر گرفته شده برای جاماندگان گفت: در زمان واگذاری این سهام، دولت سهام کمی را به مردم واگذار کرد و در واقع بخش زیادی از سهام در قالب 500 هزار تومان واگذار شد(در حالی که سهام در قالب یک میلیونی در نظر گرفته شده بود). ما می گوییم منبع همان سهام باقی مانده است.

نظری خانقاه با اشاره به بحث های اجرا شده در کمیسیون مالی در مورد منابع تاکید کرد، دولت در واقع 52 درصد از کل سهام را به مردم واگذار کرد و همچنان 48 درصد باقی مانده را در اختیار دارد.

وی اضافه نمود، ما به دنبال این هستیم که دولت شرکت هایی که واقعا به درد بخور هستند را برای جاماندگان در نظر بگیرد نه آن شرکت هایی که در آستانه ورشکستگی قرار دارند.

این نماینده مجلس در مورد فرایند تصویب این طرح نیز گفت: برای آنکه این طرح با اصل 75 قانون اساسی مغایرت نداشته باشد و شورای نگهبان نیز به همین دلیل ایراد نگیرد و بار مالی نداشته باشد ما پیش بینی کرده ایم که یکسری از شرکت هایی که در اختیار دولت است و در آن زمان باید به سهام عدالت ملحق می شد اما نشد مد نظر ما است.

عضوی هیئت رئیسه کمیسیون مالی در پاسخ به سوالی در مورد روش شناسایی افراد جامانده گفت: شناسایی برخی افراد مانند رزمندگان موثر ستاد کل نیروهای مسلح، افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد آسان است. اما در مورد روستاییان، عشایر و کارگران مقرر شد هرکسی که کمیته امداد شرایط مالی اش را تایید کند که ایشان جزء دهک های کم درآمد جامعه است سهام عدالت به آن فرد تعلق می گیرد.

وی اضافه نمود، در واقع کمیته امداد مامور شده است تا روستاییان، کارگران فصلی و ساختمانی و برخی از افراد آبرومند که تحت پوشش نهادی قرار ندارند اما شرایط مالی مناسبی ندارند را تایید کند تا این افراد نیز جزء جاماندگان محسوب شوند.

نماینده مردم خلخال در مورد تاخیر در فروش ETF دوم و سوم نیز گفت: این موضوع ارتباطی به بحث جاماندگان سهام عدالت نداشت و مربوط به برخی ناهماهنگی ها در دولت می شد. طرح مجلس هنوز به قانون تبدیل نشده است و فرآیند آن در حدود سه ماه طول خواهد کشید.

منبع: اقتصادنیوز

به "خبر مهم از تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم از تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید