ساماندهی اصناف مزاحم در زاهدان

به گزارش وبلاگ گربه، فرشته بامری - خبرنگار: امروزه مشاغل مزاحم به یکی از دغدغه های اساسی شهروندان زاهدانی به ویژه صاحبان واحدهای مسکونی و تجاری تبدیل شده است.

ساماندهی اصناف مزاحم در زاهدان

مشاغل مزاحم شهری مانند آهن فروشی، صافکاری، کابینت سازی، تراشکاری، سنگ بری، ریخته گری، تولید مصنوعات سیمانی، جوشکاری و تعمیر خودرو در زاهدان علاوه بر ایجاد آلودگی صوتی بر زیبایی بصری شهر هم لطمه وارد کرده و سلامت، رفاه و آسایش شهروندان را به مخاطره انداخته است.

  • گلایه شهروندان

یکی از شهروندان ساکن خیابان طباطبایی زاهدان می گوید: در این خیابان تعمیرگاه های اتومبیل زیادی وجود دارد که سبب آلودگی بصری شده اند. احسان برزگر می افزاید: وقتی از این خیابان عبور می کنیم به جای تماشای منازل مسکونی و مغازه های شیک و مرتب با مغازه های تعمیراتی روبه رو می شویم که بوی روغن و بنزین خودروهای معیوب در آن ها مشام هر رهگذر را آزار می دهد. وی با اشاره به این که تعمیرکاران به طور معمول در حال تعمیر و جابه جایی قطعه ای از خودرو هستند، ادامه می دهد: لاستیک هایی جلوی مغازه این تعمیرکاران هم روی هم چیده شده اند تا به رهگذران بفهمانند لاستیک خودرو را هم تعویض می کنند یا می فروشند. گاهی خودروهای معیوب در محل عابر پیاده توقف می کنند و سبب سد معبر می شوند؛ این ها فقط بخشی از معضلات معابر خیابان طباطبایی است.

  • استقرار نامناسب و مکان یابی نسنجیده

یکی از شهروندان ساکن در خیابان سعدی هم می گوید: صنوف مزاحم در شهر زاهدان با استقرار نامناسب و مکان یابی نسنجیده، در جوار مناطق مسکونی قرار گرفته اند که علاوه بر تسخیر پیاده روها به عاملی برای ایجاد سروصدا و ترافیک تبدیل شده اند. به عبارتی عابران مجبورند برای تردد به جای عبور از پیاده رو از خیابان استفاده کنند.

نادر زابلی می افزاید: وجود تعمیرگاه های خودرو یکی از عوامل ایجاد سد معبر در این خیابان است؛ همچنین زیبایی بصری در این منطقه هم به دلیل پارک خودروهای معیوب به چالش کشیده شده است. می طلبد شهرداری مکانی را برای اجماع این صنوف در یک نقطه اختصاص دهد تا این معضل رفع شود. وی ادامه می دهد: صنوف مزاحم باید با مدیریت صحیح شهری جمع آوری شوند تا تصویری زیبا از شهر زاهدان به نمایش گذاشته شود.

  • اقدامات موثر شهرداری

معاون خدمات امور شهری شهردار زاهدان به وبلاگ گربه می گوید: مشاغلی از جمله آهن فروشی، صافکاری، کابینت سازی، تراشکاری، سنگ بری، ریخته گری، تولید مصنوعات سیمانی، جوشکاری و تعمیر خودرو جزو مشاغل مزاحم محسوب می شوند. محمدامیر براهوی می افزاید: یکی از اقدامات مؤثر شهرداری طی سال های گذشته ساماندهی صنوف مزاحم از جمله مصالح فروشان و کابینت سازان بوده که به شهرک کارگاهی و شهرک صنعتی انتقال داده شدند. وی ادامه می دهد: یک تفاهم نامه با شهرک صنعتی برای جانمایی و تامین زمین برای صنوف مزاحم منعقد شده است. در این راستا در حال ارزیابی و اولویت بندی صنوف برای اسکان در شهرک های صنعتی و کارگاهی هستیم که امیدواریم در زمینه تامین زمین با مسئولان مربوطه به نتیجه برسیم و زیرساخت های لازم هرچه سریع تر ایجاد شود.

معاون خدمات امور شهری شهردار زاهدان با اشاره به این که تعمیرکاران خودرو در خیابان های سعدی، رجایی و طباطبایی استقرار دارند، می افزاید: اغلب این تعمیرگاه ها از نظر استقرار در مکانی غیراستاندارد قرار دارند. صاحبان این گونه مشاغل باید مکانی را تهیه کنند که حداقل استاندارد را داشته باشد و مزاحمتی برای شهروندان ایجاد نکند. در صورتی که شهروندان از این گونه مشاغل شکایت کنند موضوع در کمیسیون بند 20 ماده 55 با حضور کننده دادستان و کننده شورای اسلامی شهر مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ می شود و کارگاه متخلفان نیز پلمب خواهد شد.

  • آلودگی و مزاحمت زیاد

معاون خدمات امور شهری شهردار زاهدان می گوید: مشاغل و صنوفی که به دلیل آلودگی و مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی توانند در محدوده شهر فعالیت کنند و مشمول تعطیلی و انتقال قطعی به خارج از شهر یا به شهرک صنعتی، مجتمع های صنفی مجاز و شهرک های کشاورزی هستند، شامل اماکن تولید، بسته بندی و انبار مواد شیمیایی خطرناک و مواد محترقه، دامداری (سبک و سنگین)، مرغداری و پرورش انواع طیور صنعتی، تولید مصنوعات سیمانی و موزائیک، تولید لوله سیمانی و تولید کاشی و سرامیک می شود.

وی می گوید: آجرپزی (از جمله تولید آجرفشاری و سفال، تولید آجر قزاقی)، تولید گچ و آهک، سنگ بری، سنگ کوبی کارگاه های تولید آسفالت، تولید شن و ماسه، چرم سازی، دباغی، سالامبورسازی، روده پاک کنی، کشتارگاه دام و طیور، پایانه های بار و انبار موسسات باربری، شارژ گاز کپسول، همه آب فلزکاری ها (آب کاری)، رنگ پروفیل آلومینیومی (رنگ کوره ای)، همه ریخته گری ها و ذوب فلزات (از جمله چدن، مس، فولاد، مفرغ، برنز، آلومینیوم و سرب)، مراکز بازیابی اوراق انواع خودرو، موتورسیکلت و ماشین آلات راهسازی، صنعتی و کشاورزی، انبار انواع پسماند و ضایعات قابل بازیافت و تعمیرگاه ماشین آلات سنگین هم از این قاعده مستثنا نیستند.

  • پراکندگی شهرک های کارگاهی

رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری می گوید: بر اساس تفاهم اجرا شده میان شهرداری زاهدان و شرکت شهرک های کارگاهی در خصوص ساماندهی صنوف مزاحم و آلاینده شهری و استقرار آن ها در شهرک کارگاهی، مقرر شد بیش از 200 واحد از صنوف مزاحم و آلاینده شهری در شهرک های فوق ساماندهی شوند. انور رحمت زهی نوین می افزاید: با توجه به توزیع و پراکندگی شهرک های کارگاهی و صنعتی، توزیع این گونه شهرک ها برای دسترسی راحت تر شهروندان در چند مکان در حاشیه شهر در نظر گرفته می شود.

وی ادامه می دهد: معاون اجرایی شرکت شهرک های صنعتی قول احداث، آماده سازی و زیرسازی بیش از 200 کارگاه را در این شهرک ها داده است و ما نیز آمادگی لازم را برای حمایت از انتقال صنوف ضایعاتی داریم. وی می گوید: همچنین مقرر شده با توجه به ظرفیت موجود در شهرک های صنعتی در مرحله اول قالیشویی ها و کارواش های شهر در شهرک های صنعتی مستقر و ساماندهی شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "ساماندهی اصناف مزاحم در زاهدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی اصناف مزاحم در زاهدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید