شرط آمریکا برای موافقت با درخواست وام ایران

به گزارش وبلاگ گربه، آمریکا تنها در صورتی امکان دارد با اعطای وام به ایران موافقت کند که برای اقتصاد ایران نقشه خاصی را مدنظر داشته باشد که آن را به وسیله سیاست های تحمیلی صندوق بین المللی پول دنبال کند.

شرط آمریکا برای موافقت با درخواست وام ایران

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ گربه، با شیوع بیماری کرونا در ایران، رئیس کل بانک مرکزی کشورمان بیان کرد که ایران مبلغ 5 میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول برای تامین هزینه های مقابله با کرونا وام درخواست نموده، این مبلغ از 50 میلیارد دلاری که صندوق بین المللی پول برای مقابله کارونا تخصیص داده، درخواست شده است.

اما مهم ترین ابهامی که از ابتدا در خصوص این وام صندوق بین المللی پول وجود داشت، این بود که آیا با وجود سهم و رای بالای آمریکا در این صندوق، امکان دریافت این وام وجود دارد یا خیر؟ چراکه براساس مکانیزم های صندوق بین المللی پول، میزان رای کشور ها براساس سهم مشارکت آن ها در صندوق مشخص می گردد و با هم برابر نیست. براساس اطلاعات مندرج در سایت صندوق بین المللی پول (جدول زیر)، آمریکا با بیشترین سهم رایش 16.51 آرا محسوب می گردد و رای ایران 0.74 درصد آرا است.

درصد رای و سهم ایران و آمریکا در صندوق بین المللی پول

علاوه براین همانگونه که براساس قوانین داخلی صندوق بین المللی پول، تصمیمات در این نهاد براساس اکثریت آرا انجام می گیرد، بنابراین رای آمریکا به عنوان کشوری که رایش بیشترین درصد آرا را دارد در تصمیمات این صندوق از جمله اعطای وام به کشورها، تاثیر زیادی دارد.

اما نکته قابل توجه این است که آمریکا براساس قوانین داخلی خود نمی تواند برای پرداخت وام به ایران رای مثبت دهد و نماینده این کشور در صندوق بین المللی پول موظف است که با این وام مخالفت کند. وزارت خارجی آمریکا در سال 1984 براساس قوانین آمریکا از جمله بخش 6 (j) قانون اداره صادارت (Export Administration Act)، بخش 40 کنترل صادرات تسلیحاتی (Arms Export Control Act) و بخش 620A یاری های خارجی آمریکا (Foreign Assistance Act) ایران را به عنوان کشور حامی تروریسم شناسایی نموده است (منبع: سایت وزارت خارجه آمریکا).

براساس بخش 1627 قانون موسسات اقتصادی بین المللی آمریکا نیز نماینده این کشور موظف است در موسسات اقتصادی بین المللی رای منفی به درخواست وام کشور هایی که وزارت خارجی آمریکا، آنهارا حامی تروریسم معرفی نموده است، بدهد.

یکی از موسسات اقتصادی بین المللی که در تعریف این قانون به آن ها اشاره شده، صندوق بین المللی پول است؛ بنابراین براساس قوانین آمریکا، نماینده این کشور در صندوق بین المللی پول نمی تواند به درخواست وام ایران رای مثبت دهد.

از طرف دیگر تجربه وام صندوق بین المللی پول به کشور های دیگر نشان می دهد که این صندوق معمولا شروطی برای اعطای وام به کشور ها اتخاذ می نماید که اجرای آن ها کشور ها را با بحران های شدیدی رو به رو می نماید. در خصوص اختصاص وام در زمینه کرونا نیز، صندوق بین المللی پول همین نکته را یادآور شده است که تخصیص وام برای مهار کرونا تنها با رعایت سیاست های خاص اقتصادی و تعهد کشور وام گیرنده به اجرای آن ها قابل انجام است.

در نتیجه، با توجه به اینکه آمریکا از نظر قوانین داخلی خود حق موافقت با اعطای وام به ایران را ندارد، تنها در صورتی امکان دارد با اعطای وام به ایران موافقت کند که برای ایران و اقتصاد آن نقشه خاصی را مدنظر داشته باشد که آن را به وسیله سیاست های تحمیلی صندوق بین المللی پول دنبال می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شرط آمریکا برای موافقت با درخواست وام ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط آمریکا برای موافقت با درخواست وام ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید