شورای انتقالی جنوب یمن در استان های جنوبی خودمختاری خاطرنشان کرد

به گزارش وبلاگ گربه، شورای انتقالی جنوب یمن (مورد حمایت امارات) اداره خودمختاری و شرایط فوق العاده در تمامی استان های جنوبی بیان کرد؛ اقدامی که دولت عبدربه منصور هادی به آن واکنش نشان داده و آن را ادامه شورش مسلحانه خواند.

شورای انتقالی جنوب یمن در استان های جنوبی خودمختاری خاطرنشان کرد

به گزارش وبلاگ گربه، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، شورای انتقالی جنوب یمن از نیمه های شب گذشته در تمامی استان های جنوبی شرایط فوق العاده گفت.

شورای انتقالی جنوب تاکید نموده است، دولت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری دولت مستعفی یمن از تروریسم و افراط گرایی حمایت می نماید و مسؤول نابسمانی خدمات عمومی در راس آن زیرساخت هاست.

این شورا از ائتلاف سعودی و جامعه جهانی خواست از تدابیر دولت خودمختار حمایت نمایند.

در بیانیه این شورا آمده است، در سایه تداوم سخت گیری ها و بی توجهی دولت مستعفی یمن به انجام وظایفش و به کار دریافت منابع و دارایی های ملت در تامین فعالیت های فساد و واریز کردن این پول ها به حساب فاسدان در خارج و نیز کندی و طفره روی از عمل به مفاد توافقنامه ریاض در میان سکوت بی معنی و غیرقابل توجیه ائتلاف عربی و براساس واگذاری اختیاراتی از سوی ملت طبق اعلامیه تاریخی عدن در چهارم ماه مه 2017 شورای انتقالی جنوب تصمیم گرفت تدابیر لازم را برای نجات ملت جنوب و حفظ دستاوردهای انقلاب به کار بگیرد.

در این بیانیه تدابیری از این دست معین شده است: اعلام شرایط فوق العاده سراسری در عدن و سراسر استان های جنوبی، مکلف کردن نیروهای نظامی و امنیتی جنوب به اجرای آن از روز شنبه مورخ 25/4/2020 مصادف با دوم رمضان 1441 ه.

دولت مستعفی: ادامه شورش مسلحانه است

این در حالی است که دولت مستعفی یمن نسبت به اعلام شرایط فوق العاده واکنش نشان داده و وزارت خارجه وابسته به آن در بیانیه ای آورده است، این گام تنها ادامه شورش مسلحانه در اوت گذشته و اعلام مخالفت و عدول کامل از توافقنامه ریاض است و شورای انتقالی به تنهایی مسؤول تبعات خطرناک و فاجعه بار چنین اعلامی است.

محمد الحضرمی، وزیر خارجه این دولت در ادامه این بیانیه تاکید نموده است: آنچه شورای انتقالی خوانده می گردد از عقل و اجرای آنچه طبق توافقنامه ریاض ملزم به آن است، دوری جسته و شرایط فاجعه بار عدن پایتخت موقت را مراعات نمی نماید و بر طفره روی و سرپوش گذاری بر عدم اجرای این توافقنامه با اعلام تداوم شورش مسلحانه علیه دولت اصرار می ورزد.

دولت مستعفی از عربستان ضامن توافقنامه ریاض و فرمانده ائتلاف عربی که حامی دولت مستعفی است خواست موضعی صریح و تدابیری لازم در برابر شورش شورای انتقالی و طفره روی آن از اجرای توافقنامه ریاض بگیرد.

شورای انتقالی جنوب یمن پیشتر تاکید نموده بود: توافقنامه ریاض دال بر بازگشت منصور هادی برای اهداف معینی است.

از نظر شورای انتقالی، دولت هادی به آن اهداف پایبند نبوده و طبق توافقنامه ریاض دولت کنونی هادی فاقد مشروعیت است.

استان های جنوب یمن طی هفته های اخیر شاهد درگیری های شدید به ویژه در استان های ابین و شبوه بین نیروهای منصور هادی و الاصلاح از یک سو و نیروهای شورای انتقالی از سوی دیگر بودند.

درگیری های نظامی بین نیروهای هادی و نیروهای شورای انتقالی جنوب در اوت گذشته منجر به طرد دولت هادی و نیروهایش از شهر عدن شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شورای انتقالی جنوب یمن در استان های جنوبی خودمختاری خاطرنشان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای انتقالی جنوب یمن در استان های جنوبی خودمختاری خاطرنشان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید