نه ماهاتیر ؛ نه انور ابراهیم ، محیی الدین یاسین نخست وزیر مالزی شد

به گزارش وبلاگ گربه، پادشاه مالزی وزیر کشور سابق این کشور را در حالی به عنوان نخست وزیر جدید معرفی کرد که نخست وزیر مستعفی این کشور برای بازگشت به قدرت اعلام آمادگی نموده بود.

نه ماهاتیر ؛ نه انور ابراهیم ، محیی الدین یاسین نخست وزیر مالزی شد

به گزارش وبلاگ گربه به نقل فارس، پادشاه مالزی، محیی الدین یاسین وزیر کشور سابق را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور برگزید. به نوشته خبرگزاری رویترز، کاخ پادشاه مالزی در بیانیه ای اعلام نمود که پادشاه این تصمیم را بر اساس احتمال حمایت اکثریتی از یاسین در مجلس اتخاذ نموده است.

پیش از این احتمال می رفت ماهاتیر محمد نخست وزیر مستعفی مالزی یا انور ابراهیم رقیب سنتی او به عنوان نخست وزیر این کشور معرفی شوند. در بیانیه کاخ پادشاه مالزی آمده است: عالیجناب حکم کردند که فرایند انتخاب نخست وزیر نباید با تأخیر روبرو گردد. این بهترین تصمیم برای همگان است.

این بیانیه می افزاید: تنها از همه مالزیایی ها می خواهم که تصمیم اعلام شده توسط کاخ ملی را بپذیرند.محیی الدین یاسین 72 ساله، فردا (یکشنبه) در مجلس سوگند یاد خواهد نمود اما انتصابش در این مقام به رأی اعتماد نمایندگان بستگی خواهد داشت. او در حالی به عنوان نخست وزیر مالزی انتخاب شد که صبح امروز (شنبه) ماهاتیر محمد بعد از ملاقات با ائتلاف پاکاتان هاراتان اعلام نمود که از حمایت تعداد کافی نمایندگان مجلس مالزی برای نامزدی دوباره به عنوان نخست وزیر برخوردار است.

پنجم اسفندماه بود که پادشاه مالزی استعفای ماهاتیر محمد را پذیرفت و به او اعلام نمود تا زمان معین نخست وزیر جدید، به طور موقت وظایف نخست وزیری را انجام دهد. بحران سیاسی در مالزی بعد از آن شدت گرفت که حامیان ماهاتیر محمد کوشش کردند که برای محروم کردن انور ابراهیم رئیس حزب عدالت مردم مالزی از جانشین شدن محمد، یک ائتلاف جدید تشکیل دهند.

ماهاتیر محمد در انتخابات سال 2018 با انور ابراهیم که پیشتر رقابت و خصومتی بلند مدت داشتند، ائتلاف تشکیل داد و انتخابات را برنده شد. این دو پیشتر توافق نموده بودند، بعد از گذشت یک یا دو سال از نخست وزیری ماهاتیر محمد، ابراهیم جانشین او گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "نه ماهاتیر ؛ نه انور ابراهیم ، محیی الدین یاسین نخست وزیر مالزی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نه ماهاتیر ؛ نه انور ابراهیم ، محیی الدین یاسین نخست وزیر مالزی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید