هشدار در مورد روغن زیتون های تقلبی

به گزارش وبلاگ گربه، رئیس شورای ملی زیتون ایران گفت: ورود روغن زیتون غیرقابل مصرف انسانی با قیمت پایین، امکان رقابت از تولید کیفی داخلی را گرفته است، این در حالی است که در سال جاری با افزایش قابل توجه تولید روغن زیتون در کشور روبه رو هستیم.

هشدار در مورد روغن زیتون های تقلبی

به گزارش، مهدی عباسی با تاکید بر اینکه میزان تولید میوه زیتون در سال جاری از 90 هزار تن به 120 هزار تن افزایش یافته است، اظهار کرد: از این میزان بیش از 50 درصد برای تولید روغن زیتون استفاده می شود. پیش بینی می شود در سال جاری 60 بیش از هزار تن روغن زیتون در کشور تولید شود که رقم بی سابقه ای است.

عباسی با اشاره به ادامه واردات روغن زیتون بی کیفیت خارجی به کشور، گفت: روغن های وارداتی بی کیفیت و از نوع پومیس بوده که غیرقابل مصرف انسانی و بیماری زا است به همین دلیل قیمتی پایین تر از قیمت روغن زیتون داخلی دارد و این امر امکان رقابت را از ما گرفته است.

به گفته وی؛ در حال حاضر هر کیلوگرم روغن بی کیفیت خارجی 40 تا 44 تومان عرضه می شود در حالی که قیمت هر کیلوگرم روغن زیتون داخلی 70 هزار تومان است.

عباسی خواستار توقف واردات روغن زیتون شد و گفت: علاوه بر اهمیت حفظ سلامت مردم، برای پایداری تولید داخل لازم است واردات روغن زیتون متوقف شود. نمی توان زمان تعیینی را برای توقف واردات زیتون تعیین کرد، اما پیشنهاد ما این است که هر زمان قیمت در بازار 10 درصد بیشتر از میزان منطقی آن شد ممنوعیت واردات رفع شود.

رئیس شورای ملی زیتون ایران درباره آخرین وضعیت مگس زیتون در باغ ها، اظهار کرد: جمعیت مگس زیتون در باغ های زیتون کاهش یافته و این موضوع را مدیون افزایش دما هستیم.

عباسی افزود: هر چند سازمان حفظ نباتات مدعی است طبق قانون برای مقابله با این آفت وظیفه ای ندارد، اما با توجه به غیر بومی بودن آفت مگس زیتون انتظار کمک های بیشتر و کارشناسی تر از این سازمان می رفت.

وی با تاکید بر اینکه از نظر ما سمپاشی آخرین گزینه برای مقابله با آفت مگس زیتون است، گفت: ما به سازمان حفظ نباتات مبارزه بیولوژیکی مانند سایر کشور های را پیشنهاد کرده ایم، اما تا امروز با ٱن توجه نشده است.

منبع:میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "هشدار در مورد روغن زیتون های تقلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار در مورد روغن زیتون های تقلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید