اهر سومین شهرستان تولیدکننده سیب در آذربایجان شرقی

به گزارش وبلاگ گربه، خبرنگاران/آذربایجان شرقی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر گفت: اهر قطب تولید سیب آذربایجان شرقی بوده و در تولید این محصول مهم و با ارزش رتبه سوم استانی را به خود اختصاص داده است.

اهر سومین شهرستان تولیدکننده سیب در آذربایجان شرقی

محمد اسدی در گفت وگو با وبلاگ گربه، کل مساحت زیر کشت باغات میوه شهرستان اهر را 7250 هکتار با تولید 27 رقم انواع محصولات سردرختی بیان نمود و اضافه نمود: در هر هکتار از باغات این شهرستان 25 تن محصول تولید و در مجموع سالانه نیز بیش از 150 هزار تن محصول برداشت می شود که در این میان محصول سیب(انواع لبنانی و قره قیرمز بومی) گونه غالب میوه ها بوده و سالانه بیش از 110 هزار تن انواع سیب در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف می شود.

وی گفت: سالانه از کل تولیدات میوه در اهر بیش از 30 هزار تن در سردخانه های این شهرستان ذخیره می شود و مابقی محصولات نیز برای ذخیره و فروش به سردخانه ها و بازارهای شهرها و استان های همجوار و سایر مناطق کشور ارسال می شود.

وی اضافه نمود: شهرستان اهر با دارا بودن اقلیم و خاک مرغوب مناسب برای تولید انواع محصول به خصوص سیب سردرختی بوده و با توجه به این که تولید سالانه این محصول نیز در این شهرستان زیاد است، می توان برای بالابردن ارزش اضافه نموده محصول سیب صنایع تبدیلی و تکمیلی در این شهرستان ایجاد کرد.

اسدی با اشاره به ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی در شهرستان اهر، گفت: برای رونق اقتصادی و بالا بردن ارزش اضافه نموده محصول سیب تولید شده و حمایت از کشاورزان و تولید کنندگان این محصول مهم وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان اهر بسیار لازم و ضروری است و در این خصوص جهاد کشاورزی این شهرستان از سرمایه گذارانی که بخواهند در این زمینه اقدام اساسی انجام دهند حمایت ویژه کرده و زمین و مجوزهای لازم در اختیار آنها قرار خواهد داد.

وی اضافه نمود: با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در این شهرستان و تبدیل محصول سیب به صورت کنسانتره میوه، چیپس میوه، پوره، لواشک، سرکه سیب و ... می تواند علاوه بر رونق اقتصادی و کمک به کشاورزی شهرستان و منطقه، موجبات تولید بیشتر محصول و رفع دغدغه های باغداران در خصوص فروش این محصولات را فراهم کرده و با این روش می توان زمینه تولید از سوی کشاورزان و فروش از سوی سرمایه گذاران را در آینده نزدیک ایجاد کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اهر سومین شهرستان تولیدکننده سیب در آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهر سومین شهرستان تولیدکننده سیب در آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید