تعجیل هندی ها برای نهایی کردن پروژه بندر چابهار

به گزارش وبلاگ گربه، در حالی که چین تا به امروز چندین بار کوشش نموده مانع از توسعه بندر چابهار توسط هند گردد، دهلی نو کوشش دارد به وسیله اختصاص یک خط اعتباری 150 میلیون دلاری برای ایران این پروژه را هر چه زودتر به نتیجه برساند.

تعجیل هندی ها برای نهایی کردن پروژه بندر چابهار

به گزارش وبلاگ گربه به نقل از پایگاه خبری ایندین اکسپرس، در حالی که چین تا به امروز چندین بار کوشش نموده مانع از توسعه بندر چابهار توسط هند گردد، دهلی نو کوشش دارد به وسیله اختصاص یک خط اعتباری 150 میلیون دلاری برای ایران و انجام سریع مذاکرات دو جانبه برای برقراری اتحاد تجاری بین دو کشور، این پروژه را هر چه زودتر نهایی کند.

تصویب اختصاص این خط اعتباری روز 4 دسامبر با اصرار دفتر نخست وزیر هند رخ داد. یک هفته بعد، وزارت کشتیرانی هند سریعا به کابینه این کشور پیشنهاد کرد که صندوق توسعه صادرات اجازه یابد 150 میلیون دلار اعتبار (تخصیص یافته به روپیه) به ایران اختصاص دهد. منابع مطلع در این خصوص گفتند: این پیشنهاد با موافقت تمامی وزارتخانه های مرتبط روبرو شده و این هفته توسط کابینه تصویب خواهد شد.

این خط اعتباری 150 میلیون دلاری که علاوه بر 85.21 میلیون دلاری است که پیشتر برای تجهیز 2 لنگرگاه در چابهار اختصاص یافته، توسط ایران برای تامین اعتبار پروژه راه آهن 630 کیلومتری چابهار به زاهدان دنبال می شد.

عجله هندی ها برای تعامل مالی با ایران در حالی است که در اواسط ماه نوامبر یک هیئت مالی چینی به ریاست سفیر این کشور در ایران با سفر به بندر چابهار، زمینه های توسعه همکاری های تجاری در این منطقه را مورد مطالعه قرار داده است. دهلی نو پیش تر در نهایی کردن قرارداد تجاری مربوط به این بندر تاخیر به خرج داده بود.

بندر چابهار از این جهت برای هند حائز اهمیت است که این کشور را قادر می سازد با دور زدن رقیب خود پاکستان، جهت جدیدی به سمت افغانستان باز کند و بتواند منافع امنیتی و مالی اش را در این کشور دنبال نماید. از زمانی که چین در فوریه 2013 کنترل بندر گوادر پاکستان را به دست گرفته، بندر چابهار برای هندی ها اهمیتی مضاعف پیدا نموده است.

هند میخواهد در کنار توسعه بندر چابهار، یک کارخانه فراوری اوره در سواحل ایران احداث کند که گاز مورد احتیاج این کارخانه توسط ایران تامین خواهد شد.

132

منبع: تسنیم

به "تعجیل هندی ها برای نهایی کردن پروژه بندر چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعجیل هندی ها برای نهایی کردن پروژه بندر چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید