خبرنگاران عبور از کرونا با تاب آوری ملی نظام سلامت

به گزارش وبلاگ گربه، تهران- خبرنگاران- تاب آوری ملی به داشتن عملکردی با ثبات و سازگار در شرایط پیش بینی نشده و اغلب اجتناب ناپذیر اطلاق می گردد. از طرفی افراد تاب آور با وجود آنکه در معرض خطر قرار می گیرند، اما با مدیریت این شرایط اصولا دچار اختلال جدی نمی شوند.

خبرنگاران عبور از کرونا با تاب آوری ملی نظام سلامت

در واقع، تاب آوری ملی به صورت قدرت پذیرش و ظرفیت بالای جسمی، روانی، اجتماعی آحاد جامعه و تصمیم سازان در شرایط مادام التغییر می تواند زمینه ساز عبور ایمن از شرایط عدم قطعیت گردد.

تاب آوری در شرایط عدم قطعیت از سطوح فردی گرفته تا سطوح اجتماعی و ملی احتیاجمند ترمیم و ارتقا است. چرا که عدم قطعیت در دنیای واقعی، امری انکار ناپذیر است و این مسأله در لجستیک بحران و فوریت های پزشکی جدی تر می گردد.

وجود تجارت جهانی از سو و همچنین بیماری های نوپدیدی مانند بیماری COVID-19 اخیر از سوی دیگر، شرایط تصمیم گیری و سیاست گذاری را مبهم تر نموده و لذا آمادگی و تاب آوری ملی نظام سلامت جهت پاسخ و واکنش به موقع را پر اهمیت می نماید.

همانا سیستم سلامت از تنوع، پیچیدگی و شرایط مادام التغییری برخوردار بوده و همین مسئله لزوم درک و ظرفیت پذیرش شرایط عدم قطعیت را بیش از پیش نشان می دهد. نظام سلامت هر کشوری برای پاسخگویی به احتیاجهای جامعه و افـزایش بهره وری، کیفیت و ایجاد عدالت همـواره بـا سیاستگـذاری جدیـد و اصلاح سیاست هـای قبلی روبرو است.

از طرفی انسان سالم محور توسعه پایدار بوده و کوشش در راستای ارتقای سلامت از اولویت های هر حاکمیتی محسوب می گردد. این عملکرد بایستی موجب بهبود شرایط سلامتی و عدالت در دسترسی جامعه به خدمات بهداشتی-درمانی منجر گردد.

در بسیاری از شرایط، تصمیم گیران احتیاجمند اتخاذ تصمیمی سریع و در عین حال مبتنی بر شواهد هستند. از این رو داده های دقیق و متناسب با شرایط زمینه ای از اهمیت بسزایی برخوردار است.

یکی از روش های نوآورانه و قابل اجرا به منظور تولیت بهره ور در نظام سلامت ایجاد یک تیم مشاوره ایِ تاب آور و آشنا به مدیریت بحران در شرایط عدم قطعیت است. این تیم می تواند فرصت ها و تهدیدها را مورد شناسایی و آنالیز قرار داده و خروجی این اتاق فکر به ایجاد خط سیری همراه با برنامه ریزی برای اجرا منجر می گردد.

یکی دیگر از مهم ترین راهکارهای مناسب در راستا ایجاد ظرفیت و مدیریت تاب آوری ملی مناسب این شرایط عدم قطعیت، طراحی خدمات جدید برای مقابله با این شرایط نوظهور است؛ چرا که اگر از روش های قدیمی برای حل مسائل جدید و مبهم استفاده کنیم به نتایج جدیدی دست پیدا نخواهیم یافت.

تشویق کارکنان به ارائه پیشنهادهای مبتکرانه و کاربردی مرتبط با مدیریت بحران از الزامات گذر از این شرایط محسوب می گردد.

در ادامه پایش و ارزشیابی اهداف از پیش مشخص شده در سطح ملی به صورت کمی و کیفی اجرا شده و بازخوردهای لازم بیان خواهد شد. مدیدیت استرس و تصمیم گیری های چابک می تواند سازمان های حوزه سلامت را به خوبی پیش ببرند.

این شرایط با یاری کارکنان دوره دیده و تاب آور در شبکه های کاری مسطح (و نه صرفا بروکراتیک و سلسله مراتبی)، موجب مسئولیت پذیری و پاسخگویی بهتر خواهد شد. بنابراین، ارائه آموزش های تخصصی و حرفه ای مورد احتیاج این کارکنان در جهت توانمندسازی شان امری ضروری به نظر می رسد.

از پاندمی کروناویروس اخیر آموختیم که بهره مندی یکپارچه از سیستم اطلاعات مدیریت سلامت از ابزارهای مهم در شرایط مبهم محسوب می گردد.

در پایان نیز بایستی بیان گردد که شفافیت در هنگام روبرو با کارکنان و سایر ذی نفعان در کنار تعهد به پاسخگویی راه گشای تاب آوری ملی در شرایط عدم قطعیت خواهد بود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران عبور از کرونا با تاب آوری ملی نظام سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عبور از کرونا با تاب آوری ملی نظام سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید